Przybywający na wyspę ignorują kwarantannę

Departament Zdrowia ma poważne wątpliwości co do zachowań osób, które po pobycie poza granicami Irlandii, powinny się izolować.

Jak poinformował na konferencji prasowej dyrektor medyczny w Departamencie Zdrowia dr Tony Holohan, ponad połowa osób, które złożyły deklarację o miejscu pobytu i poddaniu się samoizolacji w wyznaczonym miejscu, nie odbierała telefonu. Deklaracje, które wypełnia się przed rozpoczęciem lotu, a te przekazywane są następnie władzom medycznym Irlandii, miały dać możliwość kontrolowania przybywających na wyspę, którzy właśnie z zagranicy mogli przenieść do Irlandii koronawirusa.

Niestety system nie działa zbyt sprawienie, ale tym razem nie za sprawą błędów popełnionych przez rząd, czy też urzędników państwach, a dzieje się tak, ponieważ to osoby powracające z zagranicy, nie szanują przepisów i zaleceń.

Od końca maja do połowy czerwca, zwiększał się ruch osób powracających na wyspę, więc urzędnicy HSE na podstawie złożonych deklaracji, kontrolowali wykonywanie postanowień o 14-dniowej  kwarantannie. W tym czasie wykonano 684 połączenia telefoniczne, by sprawdzić, czy osoba przebywa w domu, jednak odebrano tylko 308 z nich, co stanowi 45% z ogółu przybywających do kraju.

Dr Tony Holohan zastanawiał się, co jest powodem takiego zachowania, a jednocześnie sugerował, że władze kraju mogą zaostrzyć zasady dotyczące podróży międzynarodowych, co pozwoli na pełniejszą kontrolę osób powracających do Irlandii z zagranicy.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij...
DBEI.ie: COVID-19 Re
Włamywacz chciał p
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish