Przez ministra Ryana rozpadnie się koalicja?

W koalicji narasta napięcie spowodowane działaniami ministra środowiska Éammona Ryana, który podejmując niektóre decyzje, wywołał niezadowolenie członków Fine Gael.

Już wcześniej zgłaszano, iż minister Ryan z Green Party, zbyt ostro podchodzi do niektórych kwestii, nie licząc się z konsekwencjami dla społeczeństwa i kraju, ale teraz, atak przybrał formę oficjalną i trzech byłych ministrów z Fine Gael zaatakowało słownie lidera Zielonych. Zarzucają mu, że dążąc do osiągnięcia celów środowiskowych, wpływa na przeprowadzenie wielu istotnych reform na polu krajowym, w tym na reformę systemu mieszkaniowego, wojskowości, gazownictwa i w zakresie drogowym, co w wyraźny sposób kłóci się z planami rządu i proponowanym przez Fine Gael rozwojem kraju.

Poseł John Paul Phelan stwierdził, że minister Ryan, nie rozumie wielu kwestii na poziomie państwowym i oskarżył ministra środowiska o czarowanie rzeczywistości. Były minister spraw zagranicznych Charlie Flanagan dodał, że wykazuje się „rażącą nieuprzejmością”, przynajmniej w przypadku decyzji związanej ze zmianą przeznaczenia koszar wojskowych Cathal Brugha.

Ważne jest też, że niektórzy członkowie parlamentu z Fine Gael powiedzieli, iż mogą wycofać swoje poparcie dla koalicji i są bliscy tej decyzji, głównie za sprawą działań ministra Ryana, który zwiesił realizację kilku istotnych dla kraju projektów, a te mogą wpływać na różne aspekty życia państwowego.

Inaczej do całej sprawy podchodzi komentujący te wypowiedzi rzecznik ministra Ryana, który w oświadczeniu stwierdza, że „stosunki robocze w koalicji są poprawne”.

To jednak tylko gra słów, bo Zieloni, przeciwni są przeprowadzeniu przeglądu przepisów dotyczących planowania przestrzennego, co zaproponował wiceminister ds. planowania z Fine Gael Peter Burke. Stawia to w opozycji twierdzenie, iż w koalicji sprawy toczą się normalnie i prace trwają, zgodnie z nakreślonym harmonogramem oraz potrzebami kraju. Wiceminister Burke powiedział wcześniej, że przegląd i dostosowanie przepisów planistycznych do nowej sytuacji, mogłoby przyspieszyć cały proces dostarczania mieszkań, głównie poprzez zmianę przepisów o rozwiązywaniu sporów w zakresie planowanych inwestycji przed sądami. Burke dodał, że w kraju, wytworzył się swoisty „przemysł kontroli sądowych”, co z kolei opóźnia proces rozpoczęcia inwestycji, a i pozwala, aby zablokować ją w trakcie realizacji.

Wiceminister ds. planowania zaproponował, aby znacznie skrócić okresy, w których można by wnosić sprzeciwy i podejmować inne działania prawne oraz wprowadzać nowe umowy, związane np. z limitami kosztów.

Na to także odpowiedział rzecznik ministra Ryana, a w tym zakresie uznał, że propozycje ministra Burke, włączone zostały do innego przeglądu, prowadzonego przez Prokuraturę Generalną. Departament kierowany przez ministra Ryana uważa również, że system rozwiązywania sporów i oceny wniosków sprzeciwu, działa dobrze i jest odpowiedni do potrzeb kraju.

To nie wszystkie zarzuty wobec Zielonych, bo i na poziomie parlamentarnym oskarża się członków Green Party, iż w Komisjach w Oireachtas, blokują procesy przed- i legislacyjne, co opóźnia stanowienie prawa. Ten zarzut skierowano przede wszystkim pod adresem posła Green Party Stephena Mathwesa.

W Fine Gael mówi się również, że minister Ryan, przekracza niekiedy granice dobrego politycznego smaku, a i dzieli się swoimi opiniami w mediach społecznościowych, ale bez zastanowienia.


Spory koalicyjno-parlamentarne na linii Fine Gael – Green Party trwają już od kilku tygodni, a w ostatnim, przybrały na sile, co może zakończyć się nawet rozpadem koalicji. Gwoździem do trumny koalicji może stać się kwestia budowy terminala do odbioru skroplonego gazu ziemnego w Shannon, bo i ten projekt został zablokowany przez ministra Ryana, a wydaje się w obecnej sytuacji, iż jest i był wcześniej, bardzo potrzebny.

*

W mojej ocenie, zły minister Éammon Ryan, nie patrzy na potrzeby kraju perspektywicznie, nie włącza do swoich decyzji ocen sytuacji międzynarodowej i zamknął się w wąskim zakresie działania, ukierunkowanym jedynie na ochronę środowiska, co blokuje możliwość uruchamiania potrzebnych Irlandii inwestycji, w tym właśnie w zakresie budownictwa, drogownictwa i rozwoju sektora samochodowego. Z ministrem mam jeszcze jeden problem, bo jednym pociągnięciem pióra, potrafi odebrać tanie źródła energii, jak stało się to w przypadku węgla i torfu, a w chwili, gdzie nie ma jeszcze alternatyw, decyzja jest całkowitą porażką, bo pogłębia jedynie kryzys energetyczny.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Poland, UK, Ukraine
Blokada podniesienia
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська