Przez Irlandię Północną, świat dla nas stanie otworem

Stormont zgodził się, aby w poniedziałek 24 maja, wszystkie restauracje w Irlandii Północnej, mogły przyjmować gości wewnątrz lokali.

Podobnie dziać się będzie ze wszystkimi obiektami turystycznymi na Północy, a ministrowie północnoirlandzkiego rządu zgodzili się, aby stopniowo znosić obowiązujące ograniczenia związane z Covid-19. Co istotne, kolejna z decyzji będzie miała wpływ również na mieszkańców Republiki Irlandii, ponieważ uzgodniono na Północy, nową listę podróży międzynarodowych, nazywaną „Zieloną listą”, a ta wskazuje, gdzie z Irlandii Północnej można się udać w celach wypoczynkowych, a i wrócić bez konieczności obowiązkowej kwarantanny.

Na liście znalazło się jedno państwo, gdzie mieszkańcy całej wyspy lubią wypoczywać, więc Portugalia dla podróżnych z Irlandii Północnej, stanęła otworem. Na liście znajdą się również Izrael, Australia, Nowa Zelandia, Singapur i Islandia.

Od poniedziałku wznowione zostają również imprezy plenerowe i za północną granicą, w takich będzie mogło uczestniczyć do 500 osób. Otwarte zostaną muzea, galerie, kina, kryte place zabaw, kręgielnie, pasaże rozrywkowe, sale bingo i biblioteki, a ponownie będą mogły się odbywać przyjęcia weselne i uroczystości rodzinne.

Szkoły mogą wznowić zajęcia pozalekcyjne, w tym zajęcia pozalekcyjne w pomieszczeniach, międzyszkolne zajęcia sportowe na świeżym powietrzu i dzienne wizyty edukacyjne.

*

To teraz, aby uniknąć transgranicznego exodusu turystów z Republiki, gabinet w Dublinie, powinien chyba znacznie przyspieszyć otwieranie granic i zezwolić na podróże, które nazywa nieistotnymi, albowiem przez otwartą granicę z Irlandią Północną, turyści z południa, czmychać będą do Portugalii.

Bogdan Feręc

Źr: Belfast Tehegraph

Polska-IE: Udostępnij
Wesprzyj moją ustaw
LOT PODSUMOWUJE PLAN
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian