Przez Brexit, Dublin może zostać zablokowany

Już wkrótce, niezależnie od rodzaju Brexitu, na granicy z Wielką Brytanią, pojawią się kontrole, a to z całą pewnością spowolni ruch transgraniczny, który powodować może utrudnienia w ruchu w stolicy kraju.

Najbardziej narażone na takie zjawisko będą okolice Portu Dublin, ale i tunel prowadzący do portu oraz autostrada M50. To z kolei odbije się negatywnie na drogach dolotowych, które poprzez sznur ciężarówek czekających na odprawę, zmuszone będą tarasować przynajmniej jeden pas ruchu.

Co może niepokoić, a i jest już teraz wskazówką, że prawdopodobieństwo wystąpienia dodatkowych utrudnień na dublińskich ulicach wzrasta, jest decyzja dwóch operatorów promów, którzy odmawiają zmiany rozkładu rejsów.

1 stycznia 2021 roku, kiedy Brexit stanie się faktem, można by zminimalizować, jego potencjalny wpływ na wzrost problemów drogowych w Dublinie, gdyby Irish Ferries i Stena Line, rozłożyły w czasie swoje rejsy do i z Wielkiej Brytanii. Jak mówią władze Portu Dublin, przewoźnicy swój harmonogram ułożyli w taki sposób, iż ich promy dobijają do kei w stolicy prawie w tych samych porach, więc w jednym czasie pojawiają się zarówno ciężarówki oraz samochody z Wielkiej Brytanii, jak i wiele transportów ustawia się w odwrotnym kierunku.

Niestety sprawa, jak do tej pory, pozostaje nierozwiązana, a ryzyko dodatkowych utrudnień w ruchu na dublińskich ulicach, rośnie wraz ze zbliżającym się terminem opuszczenia przez Brytyjczyków Unii Europejskiej.

Dla uwypuklenia skali problemu można dodać, że każdego dnia, w Porcie Dublin, pojawia się około 6000 ciężarówek i około 400 innych pojazdów, a wszystkie będą musiały czekać na pełną odprawę graniczną.

Bogdan Feręc

Źr: Transport Infrastructure Ireland

Polska-IE: Udostępnij
Senatorowie Fine Gae
Niektóre irlandzkie
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian