Przewoźnicy widzą ogromne zagrożenia dla kraju

Prezes Irlandzkiego Stowarzyszenia Transportu Drogowego (IRHA), pojawi się dzisiaj przed Komisją ds. Sieci Transportowych i Komunikacyjnych Oireachtas, gdzie powie o zagrożeniach płynących z brexitu.

Przewoźnicy to jedna z grup, która mocno odczuje zmiany wywołane brexitem, ale te, odbiją się też na mieszkańcach Irlandii, ponieważ przewóz towarów do i z Wielkiej Brytanii, podlegać będzie kontrolom granicznym, skarbowym, Departamentu Rolnictwa, HSE oraz Gardy. Prezes IRHA poinformuje dzisiaj polityków, jakie niesie to zagrożenia i z całą pewnością opóźniania w dostawach towarów do Irlandii.

Konsekwencje będą katastrofalne”, stwierdzić ma dzisiaj prezes Eugene Drennan, który doda, że utrudnienia obserwowane będą w portach i lotniskach, a stanie się tak, jeżeli Brexit będzie bez porozumienia. Drennan zaznaczyć ma, że z podobnymi konsekwencjami borykać się będzie Irlandia, jeżeli umowa handlowa będzie częściowa. Nieco mniej utrudnień wytworzonych zostanie, o ile uda się osiągnąć porozumienia, ale i w tym przypadku, pewne zmiany będą widoczne.

Prezes Drennan zwrócił się już do Urzędu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Departamentu Transportu o łagodniejsze traktowanie licencjonowanych przewoźników, aby zmniejszyć presję, pod jaką będą się znajdować po 31 grudnia tego roku.

Irlandzkie Stowarzyszenie Transportu Drogowego wezwało też, aby jeden podmiot przejął kontrolę swobodnego przepływu ruchu z portów przed i po Brexicie, co ułatwi transport międzynarodowy i nie trzeba będzie uzyskiwać dokumentów, pozwoleń i rozliczać się z przewozu towarów w kilku instytucjach.

Bogdan Feręc

Źr: IRHA/RTE

Polska-IE: Udostępnij
Nowe internetowe wyz
Ewa Jackowska o Mark
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian