Przesyłki specjalnie znaczone

Każdego roku do Irlandii z Wielkiej Brytanii dociera około 16 milionów paczek, które do tej pory, można było wysyłać bez specjalnych formalności.

Od 1 stycznia 2021 roku dużo się jednak zmieni, bo każda paczka, niezależnie, w którym kierunku, wymagać będzie formularza celnego, który An Post, przedstawi urzędnikom celnym. Takim rygorom nie będą podlegać listy, które wysyłane będą z Irlandii do Wielkiej Brytanii, a i z sąsiedniej wyspy do nas. To żadna nowość mówi przedstawiciel An Post, gdyż takie dokumenty, wymagane są podczas wysyłania przesyłek do każdego państwa spoza Unii Europejskiej.

Co istotne dla wielu osób, Brexit, w żaden sposób nie wpłynie na paczki i listy do Irlandii Północnej, więc w tych przypadkach, An Post nie będzie wymagać formularzy celnych.

Wg An Post w przypadku wielu towarów zakupionych lub przesyłanych z Wielkiej Brytanii, które docierać będą do Irlandii po 1 stycznia, pojawię się dodatkowe opłaty, w tym VAT, co dotyczyć będzie np. sprzętu elektronicznego. Dla każdego takiego przedmiotu potrzebny będzie też dokument celny, który trzeba będzie wypełnić przed nadaniem paczki.

Obecnie An Post corocznie obsługuje ponad 10 milionów paczek spoza Unii Europejskiej, a teraz dołączą te z Wielkiej Brytanii, więc ogółem będzie ich ok. 27 milionów, każdego roku.

Co ważne dla nadawców z Wielkiej Brytanii i Irlandii, to służby celne, określać będą podatek VAT lub inne opłaty celne, które trzeba będzie wnieść, przed odebraniem przesyłki. An Post dodaje, że niektórzy ze sprzedawców przygotowali się już do tej zmiany i przy cenach katalogowych, podają kwoty dodatkowe, w tym opłaty celne, które można uiścić przy zakupie towaru, co przyspieszy proces dostarczenia przesyłki. Celnicy, ograniczą się wtedy wyłącznie do kontroli zgodności z tabelami opłat.

An Post szacuje, że 95% przesyłek, korzystać będzie z rozwiązań cyfrowych, więc opłat przy zakupie, natomiast dodatkowych opłat celnych, spodziewać się może 5% klientów. Kolejną ważną sprawą jest stworzenie przez Irlandzką Pocztę specjalnej strony internetowej, gdzie można dokonać opłat celnych i wnieść podatek od zakupionego poza Unią Europejską towaru. Klienci będą mogli także zapłacić cło w każdym urzędzie pocztowym na terenie kraju, ale opłaty, nie będzie można dokonać u listonosza lub dostawcy przesyłki.

Bogdan Feręc

Źr: An Post

Polska-IE: Udostępnij
Tomik ilustrowany Al
UFO atakowało Irlan
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian