Przesłuchanie Varadkara jest już zaplanowane

Śledczy prowadzący dochodzenie w sprawie domniemanego naruszenia przepisów o tajemnicy prowadzonych rozmów zapowiedzieli, iż chcą spotkać się z Leo Varadkarem i przesłuchać również jego.

Wyciek dokumentów w kwestii negocjacji z lekarzami GP staje się powoli sprawą o charakterze kryminalnym, bo taki status nadano już prowadzonemu dochodzeniu, a obecnie śledczy skupili się na doniesieniach jednego z wyższych urzędników państwowych, który miał dostarczyć dowodów, iż prawo zostało przekroczone. Tym samym uznano, że wcześniejsze oświadczenia Leo Varadkara, powinny zostać uzupełnione, ale już w chwili, kiedy funkcjonariusze otrzymają nowe informacje, potwierdzające działania niezgodne z obowiązującymi przepisami.

O ile tak się stanie, Leo Varadkar, może stać się podejrzanym, a wtedy, bardzo dużo zmieni się w działalności wicepremiera, który może być zmuszony do zawieszenia lub nawet złożenia urzędu.

Już teraz pojawiają się głosy, że do czasu zakończenia całej sprawy, niezależnie jak się ona skończy, Leo Varadkar powinien usunąć się w cień, by nie można było zarzucać mu, iż ma jakikolwiek wpływ na tok śledztwa. Z takim żądaniem wystąpiło Sinn Féin, które wyraźnie wzywa Varadkara do zawieszenia swojej działalności w rządzie, ale wicepremier czuje się tam całkiem dobrze, wspierany zarówno przez swoje ugrupowanie, jak i przez koalicjantów z Fianna Fáil.

Zapowiedź o chęci przesłuchania Varadkara, skomentowali również prawnicy wicepremiera i stwierdzili, że może on wydać pisemne oświadczenie, co będzie równoznaczne, z jego przesłuchaniem. To jednak nie trafiło do przekonania śledczych i nadal utrzymują, że rozmowa „face to face”, stanie się prawdopodobnie niezbędna.

Co ważne, do tej pory, Garda nie otrzymała od Leo Varadkara, żadnych materiałów w tej sprawie, a posługuje się wyłącznie jego oświadczeniami pochodzącymi z prasy, radia i telewizji, więc rzeczą naturalną będzie, aby i wicepremier złożył oficjalne wyjaśnienia.

Aktualnie prowadzone czynności śledcze, mają na celu sprawdzenie, czy urzędnik państwowy, naruszył przepisy ustawy w sprawach karnych lub ustawy o tajemnicy służbowej.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Nie odpuszczą – m
Premier wiedział ju
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian