Przerwa w spłacie kredytów hipotecznych musi zostać przedłużona

Rząd i banki muszą przedłużyć przerwy w spłatach kredytów i pożyczek przed końcem września, bo w przeciwnym razie, pożyczkobiorcy staną w obliczu niewykonania zobowiązań, stwierdził poseł Pearse Doherty.


Rzecznik Sinn Féin ds. finansów Pearse Doherty napisał do ministra finansów i dyrektorów generalnych pięciu banków detalicznych, wzywając do przedłużenia przerw w spłacie kredytów dla pożyczkobiorców, dotkniętych przez Covid-19.

Reprezentant Donegal ostrzegł, że jeśli przerwy w spłacie nie zostaną przedłużone przed końcem września, dziesiątki tysięcy pożyczkobiorców mogą popaść w zagrożone zadłużenie i stanie się to już w nadchodzących tygodniach. Poseł dodał, że takie działanie, zgodne będzie z zasadami Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego.

Poseł Doherty powiedział:

– Napisałem do ministra finansów i dyrektorów generalnych pięciu banków detalicznych z prośbą o dalsze przedłużenie terminu płatności dla kredytobiorców, którzy skorzystali z przerw w spłacie z tytułu Covid-19. Dane opublikowane w tym tygodniu przez Bank Centralny pokazują, że od wybuchu epidemii Covid-19 pięć banków detalicznych przyznało 74 000 przerw w spłacie kredytu hipotecznego. Banki i pożyczkodawcy zapewnili trzymiesięczną przerwę w płatnościach z opcją przedłużenia o kolejne trzy miesiące bez ryzyka niewypłacalności zgodnie z wytycznymi dotyczącymi sytuacji nadzwyczajnych wprowadzonymi przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA), a stało się to w marcu. Federacja Bankowości i Płatności twierdzi, że 37 000 z tych pożyczkobiorców już korzysta z trzymiesięcznego przedłużenia, a ich przerwy mają się zakończyć w nadchodzących tygodniach. Ze względu na utrzymujące się wysokie bezrobocie i cięcia wysokości zasiłków dla bezrobotnych, wiele z gospodarstw domowych, nie będzie w stanie wznowić spłaty kredytu hipotecznego. Sytuacja jest nie mniej poważna dla małych firm, z których wiele będzie teraz musiało w najbliższych dniach napotkać dalsze ograniczenia. Krótko mówiąc, mamy do czynienia z kryzysem zaległości w spłacie kredytów hipotecznych. O ile dalsze przedłużenie tych przerw w spłacie nie zostanie udzielone przed 30 września, kredytobiorcy ci popadną w zwłokę płatniczą, zgodnie z zasadami EUNB, jeśli nie będą w stanie spłacić pełnej spłaty kapitału i odsetek. W Niemczech przerwy na spłatę kredytu hipotecznego przedłużono do końca 2020 r., a w Hiszpanii i we Włoszech o 12 miesięcy. Ten wirus i jego wpływ na miejsca pracy i dochody będzie z nami przez jakiś czas i aby uniknąć pewnego kryzysu zadłużenia, rząd i sektor bankowy muszą teraz natychmiast przedłużyć przerwy w płatnościach dla pożyczkobiorców dotkniętych przez Covid, bez naliczania dodatkowych odsetek w okresie przerwy.

Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE: Udostępnij
Każą szczepić, al
Varadkar nie chce do
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian