Przerwa na karmienie piersią dla transpłciowych mężczyzn

Rząd Republiki Irlandii zamierza przedłużyć z sześciu miesięcy do dwóch lat przepisy o przerwie na karmienie piersią dla mężczyzn transpłciowych.

Irlandzka ustawa wynika z dyrektywy Unii Europejskiej, której celem jest przyznanie pracownikom większych praw, a także zrównaniem przepisów ze względu na płeć. Aktualnie w Irlandii obowiązuje już przepis, iż każdy transpłciowy mężczyzna, może zażądać przerwy na karmienie piersią, a będzie to zgodne z przepisami, jakimi cieszyć się mogą matki (kobiety), które urodziły dziecko i oseska karmią własnym mlekiem.

Zgodnie z nowym, poprawionym ustawodawstwem, osoby transpłciowe, które urodziły się mężczyznami, doczekają się przepisu, iż przez dwa lata będą mogli korzystać z przerw w pracy, gdy zadeklarują, iż w tym czasie mają wolę i potrzebę karmienia piersią.

Opublikowana w zeszłym miesiącu ustawa o równowadze między życiem zawodowym a prywatnym oraz przepisach dodatkowych rozszerza prawo do przerw na karmienie piersią z sześciu miesięcy do dwóch lat. Będzie to zgodne z nowymi przepisami ustawy o ochronie macierzyństwa, a zostanie zaktualizowane w taki sposób, aby „mężczyzna transpłciowy, który zgodnie z ustawą o uznaniu płci z 2015 r. uzyskał zaświadczenie o uznaniu płci” i został objęty definicją pracownika karmiącego piersią. Ustawa umożliwi również przyznanie urlopu macierzyńskiego mężczyźnie transpłciowemu, który po zmianie płci zajdzie w ciążę.

*

Bez komentarza, bo byłby niepoprawny politycznie i obyczajowo.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
O ile droższe jest
Przytulanie zmniejsz
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська