Przepustka do podróży i powrotu do pracy

Wczoraj wieczorem Unia Europejska zapowiedziała, że rozpoczyna intensywne prace nas stworzeniem „paszportu szczepień”, który powinien pozwolić na swobodne podróżowanie po Europie, a następnie po świecie.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen stwierdziła, że w tym miesiącu, pod obrady wniesiona zostanie propozycja wprowadzenia w całej Unii Europejskiej, „cyfrowej zielonej przepustki”. To z kolei, będzie pierwszym z etapów wprowadzania tzw. paszportu szczepień, co pozwoli na podróże w celach zarobkowych lub wypoczynkowych.

Ursula von der Leyen:

– Cyfrowa zielona przepustka powinna ułatwić życie Europejczykom. Celem jest stopniowe umożliwienie im bezpiecznego przemieszczania się po UE lub za granicą – w celach zawodowych lub turystycznych.

Z pierwszych informacji wiemy, że Irlandia włączy się do tych prac, więc brać będzie udział w dyskusjach i przy tworzeniu planów „paszportu szczepień”, aby uwolnić podróże międzynarodowe. Co ważne, sprawą już dzisiaj zajmie się gabinet Micheála Martina i na posiedzeniu Rady Ministrów, szeroko omówiona ma zostać unijna propozycja. Kolejną istotną sprawą jest to, iż w równym stopniu rząd, jak i władze medyczne Irlandii, wciąż są przekonane, że do końca czerwca, uda się zaszczepić ok. 80% populacji kraju, ale nikt nie wspomina, jaki będzie miało to wpływ na podróże zagraniczne i ograniczenia.

*

W związku z tym można domniemywać, że szczepienia, do chwili, kiedy UE nie zadecyduje inaczej, nie zmienią absolutnie nic w naszym życiu z pandemią.

Bogdan Feręc

Źr: Reuters/Indepenent

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Wirus jest zabójczy
Spadała sprzedaż i
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian