Przepisy specjalne dla dzieci

Minister ds. dzieci Roderic O’Gorman uznał, że nie możliwe jest wypłacanie świadczeń na dzieci, o ile nie zostaną wprowadzone przepisy specjalne.

Sprawa dotyczy całkiem dużej grupy uchodźców wojennych z Ukrainy, bo jak się ocenia, z 28 000 przebywających obecnie na wyspie uchodźców ¼ to dzieci. W tym przypadku jest jednak pewna niedogodność, bo Ukraińcy nie mogą starać się lub otrzymać żadnych zasiłków na dzieci, gdyż irlandzkie prawo jasno wskazuje, kto takie jest uprawniony otrzymać. Zgodnie z wykładnią prawa o zasiłki na dzieci mogą ubiegać się Irlandczycy, obywatele Unii Europejskiej i poddani Jej Królewskiej Wysokości Elżbiety II.

Tylko te trzy grupy mają prawo do świadczeń z tytułu opieki nad dziećmi, jednak sytuacja w kraju zmieniła się po 24 lutego tego roku, czyli w Irlandii pojawili się też ukraińscy uchodźcy z dziećmi.

Powstał też problem, bo urzędnicy, nie mogą obecnie wypłacać żadnych zasiłków na dzieci, gdyż dopiero nowelizacja prawa da taką możliwość. Minister Roderic O’Gorman zapowiedział więc, że prawo zostanie zmienione i będzie to szybka ścieżka, gdyż wprowadzone zostaną przepisy specjalne. Warto tutaj też zaznaczyć, że o ile minister ds. dzieci zapowiada szybką ścieżkę legislacyjną, to nie mówi o zmianie procedur, więc proponowane przez niego prawo, przejdzie przez Oireachtas i to posłowie oraz senatorowie zajmować będą się tą kwestią w najbliższym czasie.

Z słów ministra O’Gormana wynika również, że propozycje zmian prawa pojawią się w parlamencie w kilka tygodni, a będą opierać się na przepisach o wsparciu opieki nad dziećmi z 2018 roku. Nowe prawo będzie również połączone z przepisami o osobach ubiegających się o azyl i przepisami uchodźczymi.

Wiadomo jednak, że uchodźcy wojenni z Ukrainy traktowani będą nico inaczej i w tym przypadku nadany zostanie im status specjalny, więc do rządowego wsparcia kwalifikować będą się wszyscy małoletni ukraińscy uchodźcy. Obecne, acz tymczasowe przepisy dotyczące uchodźców z Ukrainy, nie regulują wielu kwestii, i jak dodał minister, prezentując swój projekt zmian, potrzebne jest rozwinięcie prawodawstwa i musi być ono pełniejsze.

W zakresie dotacji specjalnej na dzieci może być też tak, że gabinet zrezygnuje z kontroli dochodów wnioskujących o przyznanie dotacji na dziecko, a taki test jest wymagany, o ile chodzi o dzieci w przedziale wiekowym 3 – 15 lat.

Przepisy są teraz dopracowywane i minister Roderic O’Gorman uważa, że będą odpowiedzią na potrzeby uchodźców ukraińskich, jacy w ostatnim czasie pojawili się na wyspie.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Łukasz Tygerski: En
Niższy VAT na prąd
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська