Przepisy o terroryzmie mogą wygasnąć

Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło, że rozpoczął się przegląd przepisów nadzwyczajnych, w tym dotyczących działań terrorystycznych i przestępczości zorganizowanej.

O inicjatywie gabinetu poinformował szef Departamentu Sprawiedliwości Charlie Flanagan, który dodał, że taki przegląd prowadzony jest corocznie, a wpisuje się w zalecenia wydane przez Dáil. Po przeglądzie wynik audytu przedstawiany jest irlandzkiemu parlamentowi, a ten przyjmuje zazwyczaj rekomendację zmian, jakie mają nastąpić w zakresie zwalczania terroryzmu i w walce z przestępczością zorganizowaną.

Informacja o rozpoczęciu przeglądu ogłoszona zostanie oficjalnie dzisiaj na sali plenarnej izby niższej irlandzkiego parlamentu, podczas wystąpienia ministra, który przedstawi raport o stanie bezpieczeństwa kraju oraz mówił będzie o środkach nadzwyczajnych, które wprowadzone zostały na czas pandemii.

W kwestii przeglądu przepisów o zwalczaniu terroryzmu i przestępczości zorganizowanej dużo do powiedzenia będzie miało z całą pewnością Sinn Féin, które od lat chce zmiany w przepisach o Specjalnym Trybunale Karnym, a ten zajmuje się m.in. działalnością członków Irlandzkiej Armii Republikańskiej. Partia Sinn Féin sprzeciwia się odnawianiu przepisów o Trybunale, a nawet złożyła poprawkę do tej ustawy, w której wezwała, do przeprowadzenia „kompleksowego przeglądu przepisów” i to przez niezależne ciało. W wyniku analizy przepisów Sinn Féin chciałoby udowodnić, że zapisy tam zawarte są niewspółmierne do działań niektórych osób, ale mówi się również o nadmiernej kontroli społeczeństwa.

Analiza, która przeprowadzona zostanie przez ten rząd, czekać będzie na dalsze kroki prawne, a tymi zajmie się już kolejny gabinet, dodaje rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości. W przeglądzie z całą pewnością znajdą się wnioski pokontrolne oraz zalecenia, z których kolejny minister sprawiedliwości, nie będzie musiał skorzystać i raport ocenić na nowo.

W tej sprawie również mamy małą niedogodność, bo aby przepisy ustaw o przestępstwach przeciwko państwu irlandzkiemu nadal obowiązywały, a dotyczy to aktów prawnych z 1998 roku, jak i przepisów o sprawach karnych z roku 2009, będą musiały być przyjęte/odnowione przez Dáil oraz Seanad do 30 czerwca, o czym mówią rozporządzenia w tej sprawie. W związku z tym minister Flanagan zwróci się w specjalnej rezolucji do posłów i senatorów, by prawo ponownie uchwalić, chociaż nadal trzeba będzie czekać na kolejnego ministra.

Tu pojawia się kolejna kłoda, bo przepis powinien przyjęty być na posiedzeniu po ukonstytuowaniu się nowego rządu, który da pełną rekomendację przepisom. W tej sprawie wypowiedzieli się już przyszły premier Micheál Martin i przyszły wicepremier Leo Varadkar, którzy oświadczyli, że „nie można dopuścić do wygaśnięcia przepisów w przypadku braku w pełni funkcjonującego Oireachtas”.

W tym przypadku chodzi o Seanad, w którym brakuje jeszcze 11 senatorów, a tych ma prawo nominować wyłącznie nowy taoiseach. Do tej pory nie mamy po wyborach nowego gabinetu, więc i nowego premiera i to jest przeszkodą do uzupełnienia składu wyższej izby irlandzkiego parlamentu, a co za tym idzie, odnowienia przepisów o ściganiu przez wymiar sprawiedliwości terroryzmu i nadzorze działalności zorganizowanych grup przestępczych.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: RTE/DFA

Polska-IE: Udostępnij...
200 € dla każdego
Covid-19 and the Hou
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish