Przemysł rybny w obliczu największego w historii kryzysu

– Szereg problemów stojących przed branżą przekształcił się teraz w idealną burzę, zagrażającą jej przyszłej rentowności –

Według Holly Cairns, rzecznika socjaldemokratów ds. rolnictwa, irlandzki przemysł rybny stoi w obliczu największego w historii kryzysu.

Posłanka Holly Cairns:

– Flotylla 50 trawlerów w Cork jest wizualną reprezentacją stopnia frustracji odczuwanej przez społeczność rybacką, która uważa, że ​​rząd nie jest zainteresowany wspieraniem branży. Podczas gdy protest skupiał się na zmniejszeniu kwot połowowych w wyniku porozumienia w sprawie Brexitu, sektor ten stoi przed szeregiem poważnych wyzwań. Porozumienie między UE a Wielką Brytanią, osiągnięte w grudniu, spowodowało, że Irlandia oddała większy procent swojej kwoty niż większość innych krajów UE. Spowodowało to, że łodzie z siedzibą w Irlandii są ograniczone do zaledwie 16 procent dopuszczalnego połowu na wodach irlandzkich – co oznacza, że ​​wiele firm jest obecnie w poważnym niebezpieczeństwie. Nastąpiło to po roku słabego handlu z powodu spadku popytu ze strony sektora hotelarskiego. Rządowe wprowadzenie systemu punktów karnych, w którym brakuje procedury odwoławczej – a zatem podstawowego wymogu naturalnej sprawiedliwości – stanowi dodatkowe obciążenie dla małych społeczności rybackich i rodzin. Szereg problemów, przed którymi stoi branża, przekształciło się teraz w idealną burzę, zagrażającą jej przyszłej rentowności. Ciągłe istnienie rybołówstwa, jako przemysłu, które od wieków występowało w irlandzkich portach i przystaniach, stoi w obliczu największego jak dotąd zagrożenia. Minister rolnictwa i gospodarki morskiej Charlie McConalogue powołał grupę zadaniową w odpowiedzi na porozumienie w sprawie Brexitu. Istotne jest, aby rybacy i inne osoby działający na małą skalę oraz rybacy przybrzeżni, których często się pomija, w pełni uczestniczyli w tym procesie. Ich głosów i obaw należy wysłuchać i się nimi zająć.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: SocDem

Polska-IE: Udostępnij
Historyczny moment,
„Gabinet nie zna s
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian