Przemysł farmaceutyczny i medyczny w Irlandii zostanie zlikwidowany?

Niepokojącą wiadomość przekazała wczoraj wieczorem stacja Fox News z USA, która poinformowała o najnowszych działaniach prezydenta Donalda Trumpa.

Szef amerykańskiej administracji zapowiedział, iż teraz chce sprowadzić z powrotem do USA firmy farmaceutyczne, które rozsiane są na całym świecie. Prezydentowi Trumpowi chodzi głównie o powrót firm medycznych i farmaceutycznych, które swoją produkcję związały z Chinami, ale co ważne, nowe prawo i przepisy, które zmierza wprowadzić Donald Trump, uderzą też bezpośrednio w Irlandię.

Jak wiemy na wyspie mamy wiele amerykańskich firm z szeroko pojętej branży medyczno-farmaceutycznej, więc zatrudniają też setki tysięcy osób, a w niektórych regionach kraju, są podstawą, na której opiera się ekonomia miast i miasteczek.

Donald Trump odnosząc się do pytania o sprowadzenie do kraju produkcji farmaceutycznej, powiedział:

To nie tylko Chiny, spójrz na Irlandię. Oni produkują nasze leki. Wszyscy produkują nasze leki oprócz nas.

Po tym zdaniu prezydent USA powtórzył swoją obietnicę odtworzenia amerykańskiego przemysłu farmaceutycznego w Stanach, czym wywołał konsternację w Republice Irlandii.

Tuż po tej wypowiedzi do irlandzkiej misji dyplomatycznej w USA zaczęły napływać pytania o wyjaśnienie do tych słów, a irlandzki ambasador w Waszyngtonie Daniel Mulhall stwierdził:

– … łańcuchy dostaw produktów farmaceutycznych i medycznych między Irlandią a Stanami Zjednoczonymi pozostały całkowicie nienaruszone przez cały okres kryzysu Covid-19. Obecność amerykańskich firm farmaceutycznych w Irlandii ma ogromną wartość dla tych firm, ponieważ mogą one uzyskać dostęp do taryf unijnych i innych rynków bezcłowych, bezpośrednio z Irlandii. Jest to w końcowym rozrachunku znacząca korzyść dla amerykańskiej gospodarki.

Niestety ambasador Mulhall nie rozwiał tą wypowiedzią obaw ani rządu Republiki, ani pracowników firm farmaceutycznych na wyspie, a uprawnione będzie tutaj chyba stwierdzenie, że nie wiemy obecnie, jaki wpływ będzie miała decyzja Donalda Trumpa na obecność w Irlandii amerykańskich firm medycznych i farmaceutycznych. Jeżeli poniekąd zmuszone one zostaną do powrotu do USA, Irlandia straci jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki, a pamiętajmy, że to ta przyczyniła się do rozwoju kraju i późniejszego sukcesu ekonomicznego Zielonej Wyspy.

Bogdan Feręc

Źr: Fox News

Polska-IE: Udostępnij...
Wkrótce zabraknie p
TU GOBER / BELFAST "
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish