Przełom w Brexicie?

Jest nadzieja, iż udało się przełamać impas brexitowy, ale nie można mówić jeszcze o sukcesie, ponieważ potencjalna ugoda, musi teraz być zaakceptowana przez Unię Europejską.

Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez służby obu premierów, Boris Johnson i Leo Varadkar uzgodnili ograniczoną umowę o wolnym handlu pomiędzy Wielką Brytanią a Irlandią. W najprostszych słowach oznacza ona, że nie będzie obowiązywać większość kontroli celnych, przynajmniej w ramach wyspy (będą wyrywkowe), a te przeniesione zostaną na porty lotnicze i morskie. W związku z takimi ustaleniami unijna granica powstanie na Morzu Irlandzkim, a nie będzie jej na samej irlandzkiej wyspie.

Trzygodzinne spotkanie przez większość czasu odbywało się w formule jeden na jednego, a negocjatorzy, którzy mieli towarzyszyć premierom, dołączyli do nich w ostatniej fazie rozmów. Jak dodają służby prasowe, Unia Europejska informowana była na bieżąco o postępach rozmów, w których udział wzięli m.in. najwyżsi urzędnicy Urzędów Skarbowych i Celnych obu krajów.

Strony, co zaznacza się w komunikacie, uzgodniły, że nie będą informować o szczegółach umowy do chwili, kiedy uzgodnienia nie zostaną zaakceptowane przez głównego negocjatora UE ds. Brexitu Michela Barnier i jego zespół negocjacyjny.

W pierwszych komentarzach do tego wydarzenie słychać obecnie nadzieję i to zarówno po stronie brytyjskiej, jak i irlandzkiej, a wicepremier Simon Coveney stwierdził, że 31 października, prawdopodobnie uda się Wielkiej Brytanii opuścić Unię Europejską, z umową.

Nieco inne treści wypłynęły z Irlandii Północnej i przedstawiciele Demokratycznej Partii Unionistów twierdzą, że ogłoszenie przez Varadkara sukcesu negocjacyjnego, jest „przesadą”.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie/Gov.UK

Podziel się:

Weekend ze zjawiskam
Dochodzenie w sprawi
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn