Przekazanie Irlandii członkostwa w ONZ

Dzisiaj nastąpi symboliczne przekazanie członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa Irlandii, a odbędzie się w Berlinie.
Do tej pory niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ były Niemcy, ale już 1 stycznia 2021 roku, miejsce to zajmie Irlandia. Dzisiaj na uroczystości przekazania wybiera się do Berlina minister spraw zagranicznych Simon Coveney, który spotka się z ze swoim odpowiednikiem Heiko Maasem.
To nie wszystkie zadania, jakie postawione zostały przed ministrem Coveneyem, bo przekazanie członkostwa, to tylko jedno z zagadnień, jakie będą omawiane.
Szef irlandzkiego MSZ chciałby wykorzystać tę wizytę do zacieśnienia stosunków gospodarczych między Niemcami a Irlandią, w ramach planu, który przyjęty został w 2018 roku.
Już wczoraj zapowiadając swoją podróż do Berlina, minister Coveney powiedział:
– Irlandia i Niemcy są niezłomnymi zwolennikami ONZ i multilateralizmu. Uważamy, że Rada Bezpieczeństwa ma do odegrania istotną rolę w zapobieganiu i rozwiązywaniu konfliktów. Irlandia będzie pracowała w Radzie w celu wzmocnienia zapobiegania konfliktom, wspierania wysiłków na rzecz budowania pokoju i zapewnienia odpowiedzialności za naruszenia prawa międzynarodowego. Będziemy również aktywnie angażować się w cały program Rady, zajmując się wieloma najtrudniejszymi konfliktami świata.
Podczas roboczej wizyty w Niemczech, Simon Coveney i Heiko Maas, rozmawiać będą także o sprawach bieżących, czyli o brexicie, a w tym zakresie irlandzki minister powiedział:
– Chociaż negocjatorzy mają dużo pracy do wykonania w nadchodzących dniach, nadal wierzę, że z wolą polityczną można zawrzeć umowę.
Coveney omówi również aktualny stan stosunków dwustronnych między Irlandią a Niemcami i opisując to zagadnienie, stwierdził:
– Relacje dwustronne między naszymi dwoma krajami rozkwitły w ciągu dwóch i pół roku, odkąd zapoczątkowałem w Niemczech naszą nową strategię dla Irlandii. Wnieśliśmy wartość dodaną i głębię do wielu dwustronnych i europejskich obszarów współpracy. W nadchodzących miesiącach przyjrzymy się, jak odnowić strategię i zidentyfikować nowe cele, do których możemy wspólnie dążyć jako mocni przyjaciele i partnerzy w UE.
*
Czy kiedyś doczekam się, że takie słowa padną z ust ministra spraw zagranicznych Irlandii, kiedy odwiedzi Polskę? Odnoszę wrażenie, że musiałbym żyć znacznie dłużej, niż wynika to ze składanych mi corocznie życzeń 100 lat…
Bogdan Feręc
Źr: PA Media
Zdj: Heiko Maas i Simon Coveney podczas podpisania umowy o współpracy w 2018 roku w Irlandii