Przedświąteczne oszustwa online to plaga

Garda ostrzega, iż weszliśmy obecnie w dosyć niepokojący okres zwiększonej aktywności oszustów, a ci, w czasach powszechnych blokad i ograniczeń, coraz częściej wykorzystują do swojej działalności technologię internetową.

Wg policjantów z Garda National Economic Crime Bureau (GNECB), zakupy online, wiążą się z ryzykiem, jeżeli korzystamy z usług mało znanych witryn internetowych lub bez zastanowienia, podajemy dane osobowe albo dane naszych kart płatniczych. W tym zakresie zalecana jest duża ostrożność i o ile dokonujemy zakupów online, należy sprawdzić przeszłość sprzedawcy, a i opinie na jego temat. Ważne jest, aby strona, na której dokonujemy zakupów, posiadała odpowiednie zabezpieczenia i certyfikaty bezpieczeństwa, a można się tego dowiedzieć, spoglądając na pasek adresu. Kiedy adres poprzedzony jest symbolem zamkniętej kłódki, może i nie ma całkowitej pewności, że strona, nie jest wyłudzającą informacje, ale jest stosunkowo bezpieczna.

Najmniej zagrożeń jest w przypadku dużych sieci sprzedaży internetowej, bo te są najczęściej gwarantem poprawności transakcji, ale nie mogą wyeliminować wszystkich podejrzanych ofert, więc i tutaj należy zachować ostrożność.

Z całą pewnością nie należy podawać nikomu numeru PIN do karty płatniczej, nie otwierać wiadomości e-mail od nieznajomych, a klikanie na podane w SMS-ach linki, to prosta droga do utraty pieniędzy i swoich danych zapisanych na urządzeniu z dostępem do sieci.

Nie powinno się też korzystać z dostępnego np. w centrach handlowych Wi-Fi, bo może się okazać, że Internet, udostępnił złodziej, a poprzez zalogowanie do jego sieci, udostępnia się wszelkie dane urządzenia.

Nie należy odpowiadać również na przesyłane nam elektronicznie oferty, bo i te mogą zawierać wirusy oraz inne programy, które z czasem, otrzymają dane do naszych urządzeń.

Garda prosi również, aby zgłaszać jej wszelkie próby wyłudzenia danych, co pomoże w wytropieniu przestępców, a przynajmniej pozwoli określić kierunki przyszłych działań i monitorowania adresów, z jakich przesyłana jest korespondencja. Nie wszyscy wiedzą, że irlandzka policja, jak i inne służby policyjne na świecie, mają narzędzia, by blokować dostęp do kraju pewnym adresom, więc informacja o podejrzanej korespondencji e-mail lub SMS, jest dla tych służb bardzo ważna.

Bogdan Feręc

Źr: Garda

Polska-IE: Udostępnij
Pierwsze szczepienia
Ile będzie kosztowa
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian