Przedsiębiorca z Pomorza: Polski Ład to wielkie zagrożenie dla małych i średnich firm

Jestem drobnym przedsiębiorcą, który od kilkunastu lat prowadzi firmę produkcyjno-handlową. Niestety ostatnio poważnie zastanawiam się nad likwidacją działalności. Powodem tego są bardzo niekorzystne rozwiązania jakie zawarto w Polskim Ładzie. Rozwiązania te mogą doprowadzić takie firmy jak moja do bankructwa  – wskazuje Pan Leszek,  który przesłał list do redakcji.

Pierwsza sprawa to tzw.” domiar na towary”. Zapłacę wysoką składkę zdrowotną jeśli sprzedam towary, które zostały mi na koniec 2021 roku. Przy obliczaniu dochodu w celu wyznaczenia wysokości składki zdrowotnej ustawodawca po prostu nie uwzględnił różnic remanentowych. Potraktował towar jaki został przedsiębiorcy na koniec 2021 roku jako dochód. Efekt to zabranie od 4,9 do 9% wartości tego magazynu.

Druga sprawa to konieczność kredytowania ZUSu moimi pieniędzmi. Jak w wielu branżach mam lepsze i gorsze miesiąca w zależność od pory roku. Stosunkowo wysokie dochody są na początku roku, a potem jest dużo gorzej. To oznacza, że na początku roku zapłacę gigantyczną składkę zdrowotną i będę miał sporą nadpłatę. Pieniądze z tej nadpłaty będę mógł odzyska dopiero w lipcu przyszłego roku. To oznacza ,że przez 1,5 roku będę kredytować ZUS swoimi pieniędzmi.

Przeczytaj także:

Ostatnia sprawa to brak ulgi za złe długi. I tu posłużę się prostym przykładem. Sprzedałem towar do nieuczciwego kontrahenta i niestety nie otrzymałem zapłaty .Zapłaciłem od tej transakcji wszystkie możliwe składki i podatki. Przez rozwiązania zawarte w Polskim Ładzie zostanę oszukany po raz drugi tylko tym razem przez własne państwo. Ustawodawca nie przewidział w takiej sytuacji korekty składki. Zapłacę składkę zdrowotną od pieniędzy , których nigdy nie widziałem na oczy  – dziwi się przedsiębiorca i ma nadzieję, że jego list zwróci uwagę na sytuację firm takich jak jego.

DlaHandlu.pl

Polska-IE: © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Jej Ekscelencja Amba
J. Steinhoff: Na han
EnglishGaeligePolskiРусский
EnglishGaeligePolskiРусский