Przed obniżką wzrosły ceny paliw

Komisja Ochrony Konkurencji i Konsumentów (CCPC) otrzymała sygnały od kierowców, że na niektórych stacjach benzynowych, tuż po ogłoszeniu informacji o obniżce akcyzy o 20 i 15 centów, o tyle wzrosły ceny paliw.

To natomiast skłoniło CCPC do wystosowania ostrego w formie listu do Irlandzkiego Stowarzyszenia Sprzedawców Benzyny (IPRA), iż praktyki są mocno nieetyczne i mogą być potraktowane jako antykonkurencyjne, z czym mogą wiązać się surowe kary. W Komisji Ochrony Konkurencji i Konsumentów mówi się również, bo to wynika z wiadomości, jakie docierały do tego organu, że w kilku przypadkach, podwyżka była wyższa niż zaproponowana przez rząd obniżka, więc pochłonęła rządową ulgę z nawiązką i to jeszcze zanim ta weszła w życie.

W wyjaśnieniu Stowarzyszenia Sprzedawców Benzyn czytamy natomiast, że podwyżki cen paliw wynikają ze stałych wzrostów cen w hurcie, więc nie są winą działania sprzedawców detalicznych. Kolejną przyczyną, jaką wymienia się w odpowiedzi, jest wojna na Ukrainie i problemy cenowe na giełdach paliwowych, a także stale duży popyt na surowce do produkcji benzyn, co też wpływa na rynek ropy naftowej.

Rzecznik Stowarzyszenia David Blevings powiedział:

– Wzrost globalnych cen przełoży się na wzrost hurtowych i detalicznych cen paliwa. Detalista nie ma innego wyjścia, jak tylko przenieść te koszty na konsumentów, ponieważ wszyscy są niezależnymi firmami, które muszą zarobić, aby przetrwać i zapłacić koszty ogólne, w tym pensje personelu.

Komisja Ochrony Konkurencji i Konsumentów odpowiedziała natomiast, że jest nieco niepokojącym, iż handel jest w stanie przewidzieć wzrosty cen hurtowych, więc może to być zinterpretowane, jako „sygnalizacja cenowa”, ale też jako zachowanie antykonkurencyjne.

Ta wymiana korespondencji oznacza tyle, że Urząd ds. Konsumentów i Konkurencji w Irlandii, zbada zgłoszenia, jakie otrzymał, ale i z uwagą przyglądać się będzie całemu rynkowi detalicznemu paliw, by kontrolować, czy nie dochodzi do naruszeń przepisów.

Dla konsumentów oznacza to natomiast tyle, że nawet obniżka akcyzy na paliwa, niewiele zmieni w ich portfelach, bo rządowa ulga, właśnie pochłaniana jest przez kolejne wzrosty cen.

Bogdan Feręc

Źr: Independent/CCPC

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська