Przeciwko Rosji toczy się 13 000 śledztw

Rząd musi odpowiedzieć na apel Ukrainy o pomoc w śledztwach dotyczących łamania praw człowieka.

Rzecznik Sinn Féin ds. zagranicznych John Brady spotkał się z ambasador Ukrainy w Irlandii, panią Larysą Gerasko oraz przewodniczącą Komisji do Spraw Unii Europejskiej, panią Ivanną Klympush-Tsintsadze oraz członkami Komisji do Spraw Unii Europejskiej.

W szeroko zakrojonej dyskusji grupa poruszyła szereg kwestii dotyczących trwającego konfliktu na Ukrainie oraz wniosku Ukrainy o członkostwo w UE. 

Po spotkaniu poseł z Wicklow powiedział: 

– Nasza dyskusja dotknęła szerokiego zakresu zagadnień dotyczących konfliktu na Ukrainie i kampanii Ukrainy o członkostwo w UE. Jednym z tematów, które poruszyłem z panią Klympush-Tsintsadze, była kwestia otwarcia ambasad na Ukrainie. Mamy teraz sytuację, w której coraz więcej krajów przenosi pracowników ambasady z powrotem na Ukrainę. Pani Klympush-Tsintsadze mówiła o tym, jak ważne jest dla narodu ukraińskiego, aby był świadkiem powrotu społeczności międzynarodowej na Ukrainę oraz powracał przede wszystkim personel polityczny i wojskowy. To samo w sobie stanowiłoby wielką zachętę dla Ukraińców. Wierzę, że Irlandia mogłaby wiele osiągnąć dla morale narodu ukraińskiego poprzez ponowne otwarcie ambasady Irlandii w Kijowie. Tysiące Ukraińców przybyło do Irlandii, jako uchodźcy przed rosyjską inwazją. Ponowne otwarcie ambasady irlandzkiej byłoby ważnym przesłaniem nie tylko dla Ukraińców w kraju i tutaj w Irlandii, ale także dla rosyjskich agresorów, że Ukraina jest i pozostanie suwerennym niezależnym narodem, posiadającym pełne stosunki dyplomatyczne ze społecznością międzynarodową. Naród ukraiński stoi przed wieloma wyzwaniami. Nie bardziej niż kontynuacja ich oporu wobec rosyjskiej agresji. Kluczowe jest, aby stało się jasne dla Rosjan, że naruszenia praw człowieka, które popełnili i nadal popełniają podczas ścigania ich napaści na Ukrainę, nie pozostaną bezkarne. Ukraina, wraz ze śledczymi z MTK, nadal gromadzi dowody na ściganie wojsk rosyjskich za łamanie praw człowieka popełnione przeciwko Ukrainie. Sama skala tego wyzwania jest zniechęcająca, ponieważ obecnie toczy się ponad 13 000 śledztw. Ponieważ Ukraina odzyskuje coraz więcej terytorium, ujawnia się więcej przypadków łamania praw człowieka, co powoduje jeszcze większą presję. Każda indywidualna sprawa musi zostać zbadana na poziomie, który potwierdzi się w sądzie. Wymaga to pracy specjalnych śledczych i biegłych sądowych. Chociaż UE współpracuje z Ukrainą i ma śledczych w terenie, wierzę, że Irlandia z umiejętnościami i doświadczeniem Gardaí ma potencjał, aby dokonać znaczących zmian w terenie. Apeluję do rządu i odpowiednich departamentów, aby zrobiły, co w ich mocy, aby odpowiedzieć, co w rzeczywistości jest bezpośrednim apelem Ukrainy o pomoc w zapewnieniu, że osoby łamiące prawa człowieka zostaną pociągnięte do odpowiedzialności.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Zdj: Radio Wnet

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Sucho i słonecznie
Sprzedawcy interneto
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська