Prywatny transport autobusowy jest w tragicznej sytuacji

The Coach Tourism and Transport Council of Ireland to organizacja zrzeszająca prywatnych przewoźników autobusowych, którzy przez pandemię koronawirusa, znaleźli się w tragicznej sytuacji.

Dyrektor tej instytucji Kevin Traynor powiedział, iż branża transportowców znalazła się w tragicznej sytuacji, a wiele firm stanęło w obliczu bankructwa i nie jest pewne, czy w ogóle uruchomią swoje usługi po zniesieniu blokady. Dlatego the Coach Tourism and Transport Council of Ireland zwróciło się do rządu, aby ten przygotował specjalny pakiet pomocowy i dla tego sektora, ale wsparcie powinno być wielotorowe.

Wg przedstawiciela transportowców autobusowych, pożyczki na ponowne uruchomienie przewozów to jedno, a wsparcie w postaci zamówień rządowych, to już całkiem inna sprawa, więc potrzebne jest podniesienie stawek za przewozy dzieci i pracowników oraz za wykonywanie kursów w ramach tras wiejskich, czyli nierentownych. Kolejnym punktem jest też tutaj dopłata do miejsc wyłączonych z eksploatacji, więc wyznaczonych, jako dystans społeczny wewnątrz pojazdów, co też powinno być dotowane, aby rekompensować mniejszą ilość pasażerów.

Co istotne, Rada przekonuje, że upadek prywatnych, czasami kilkuosobowych firm, doprowadzić może do wyższych kosztów społecznych, bo społeczności wiejskie i małomiasteczkowe, mogą zostać odcięte od świata. To z kolei przełoży się na powinność zapewnienia transportu przez rząd, więc uruchomienia przewozów państwowych, czyli będzie kolejnym obciążeniem dla budżetu.

Pomoc państwa w zakresie dotowania prywatnych firm autobusowych, będzie w tym zakresie bardziej opłacalna dla Skarbu Państwa, a i trwać znacznie krócej, bo od września, kiedy uczniowie wracać będą do szkół i na uczelnie, zaczną generować wpływy, więc i zmniejszy się państwowe wsparcie.

Podano w tym zakresie też pewien przykład i na trasie z Donegal do Dublina, 5 autobusów, przewoziło około 500 uczniów każdego dnia, natomiast w ostatnich kilku miesiącach, tych było 17 – 18 dziennie.

Bogdan Feręc

Źr: Coach Tourism and Transport Council/The Times

Polska-IE: Udostępnij...
Rząd wznawia przygo
Ciepły i słoneczny
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish