Protokół Irlandzki albo handlowa śmierć

Stany Zjednoczone Ameryki kolejny raz wysuwają najcięższe działa i grożą Wielkiej Brytanii ochłodzeniem stosunków handlowych, o ile Londyn nadal będzie chciał zmieniać Protokół z Irlandii Północnej.

Przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi powiedziała, że Zjednoczone Królestwo nie będzie mogło otrzymać żadnej nowej umowy handlowej z USA, a i może spodziewać się ograniczenia stosunków handlowych, jeżeli jednostronnie zmieni umowę brexitową lub samodzielnie wprowadzać będzie zmiany do Protokołu z Belfastu.

Londyn i wspierająca działania tamtejszego rządu Demokratyczna Partia Unionistów Jeffreya Donaldsona z Irlandii Północnej chcą zmienić brzmienie kilku punktów Protokołu Irlandzkiego, co z kolei zmieni całą umowę brexitową, ale jednocześnie będzie miało wpływ na Porozumienie Wielkopiątkowe. To nie podoba się Stanom Zjednoczonym, jako państwu, które od początku zaangażowane było w proces pokojowy na irlandzkiej wyspie, natomiast podpisanie Porozumienia Wielkopiątkowego, zakończyło 30-letnią wojnę na wyspie, a ta pochłonęła ponad 3600 ofiar.

Wielka Brytania chce obecnie wycofać się z części zapisów Protokołu Irlandzkiego, co w konsekwencji stanie się odrzuceniem niektórych punktów umowy wyjściowej, jaką rząd Borisa Johnsona wynegocjował z Unią Europejską, a zatwierdzona została ona również przez Westminster i wszystkie kraje członkowskie UE.

Obecnie premier UK Boris Johnson ponownie straszy Unię Europejską, że odstąpi od zapisów umowy brexitowej, jeżeli nie uzyska zmiany warunków i uregulowań w kwestii Protokołu z Belfastu, więc np. likwidacji granicy handlowej między Wielką Brytanią a Irlandią Północną, którą stworzył Protokół z Irlandii Północnej.

To sytuacja niebezpieczna przede wszystkim dla Republiki Irlandii, bo wytworzy się wtedy granica na zewnętrznej granicy UE, czyli pomiędzy Republiką Irlandii a Irlandią Północną. To z kolei będzie złamaniem Porozumienia Wielkopiątkowego, na co Stany Zjednoczone Ameryki nie chcą pozwolić.

Wielka Brytania zapowiedziała, że w najbliższych dniach ujawni szczegółowy plan zmian w Protokole z Irlandii Północnej, jednak dużo mówi się, iż takie zmiany mogą doprowadzić do wzrostu napięcia na linii UK – UE, ale też wewnątrz Irlandii Północnej, gdzie odżyją spory między lojalistami a republikanami.

Nancy Pelosi w swoim wystąpieniu skierowanym do władz Królestwa powiedziała, iż niezwykle istotne jest utrzymanie obecnych regulacji, co pomoże w całym procesie pokojowym, jaki dzieje się od 1998 roku, a Porozumienie Wielkopiątkowe, które popierane jest przez Stany Zjednoczone, będzie realizowane. Kroki, które zmieniać będą podpisane wcześniej porozumienia, mogą stać się przyczyną od odmowy przez Kongres USA podpisania kolejnych umów handlowych z Wielką Brytanią, a jednocześnie przyczynić się do wyhamowania tempa współpracy z krajem, który łamie umowy międzynarodowe.

Bogdan Feręc

Źr: Lega Artis

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
‘Russia must be st
Najlepsi pracodawcy
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська