Protesty zwolenników szczepionek – bez przemycania podtekstów

Próżno szukać w cyberprzestrzeni i w życiu realnym zaproszeń, by zebrać się liczną grupą i iść marszować promując szczepienia.

Oczywiście takie zaproszenia znajdzie się i to całkiem łatwo, bo rządy państw, prowadzą akcję informacyjną, ale to coś całkiem innego. Jest natomiast mrowie antyszczepionkowych wezwań, udowadniania i przekonywań, że szczepionki to samo zło i nie działają.

No, może nie jest aż tak, że one nie działają lub działają na szkodę naszego organizmu, bo przecież tak Bogiem a prawdą, to żadna szczepionka, nie jest gwarantem naszego pełnego bezpieczeństwa. Nie trzeba być tutaj z wykształcenia medykiem, by wiedzieć, że szczepionka, ma całkiem inne zadanie, a to wiedza na poziomie szkoły podstawowej, więc ma nam złagodzić przebieg choroby, niezależnie jaką by ona nie była.

Obowiązkowe szczepienia przeciwko ospie, śwince i różyczce, te choroby wyeliminowano skutecznie, chociaż widać w ostatnich latach ich powrót, ale tylko dlatego, że część osób odmawia szczepienia swoich dzieci, skazując je na cierpienie, o ile dojdzie do zakażenia.

Idąc dalej, tropem facebookowych antyszczepionkowców, niech się nie szczepią, nie będę ich do poddania się wstrzyknięciu namawiał, nie muszą też unikać kontaktu ze mną, przyjmijmy, że nawet zaszczepionym, a jeżeli złapią ode mnie wirusa, to życzę zdrowia. Zaszczepiony też jest nosicielem, też przekazuje zarazę innym, szczepionym i nieszczepionym w równym stopniu.  

Mam tylko jedną prośbę, nie walczcie z tymi, którzy albo są przekonani do szczepień, albo nie mają jeszcze wiedzy w tym zakresie, a z całą pewnością, nie powinni jej czerpać od antyszczepionkowych grup, bo te, posługują się najczęściej informacjami bez żadnego umocowania medycznego, półprawdami i niedopowiedzeniami.

Znajdzie się zapewne osoba lub osoby, które powiedzą, że są przecież lekarze, którzy mówią, że covidowa szczepionka szkodzi. To też prawda, ale używają danych, które w ujęciu globalnym, są promilem przypadków niepożądanych, a co ważne, tak dzieje się również podczas podawania innych szczepionek i leków. Znacie taki lek pod nazwą „Polopiryna”? Na jej główny składnik więc salicylan, uczulonych i to tylko w Polsce, jest kilkanaście tysięcy osób, na świecie na leki zawierające salicylany kilka milionów, więc może rozpoczniemy kampanię, by ten medykament albo sam składnik, zniknął ze składu?

W kwestii leków i szczepionek można iść w wielu kierunkach, czyli zarówno namawiać, jak i odstraszać, ale i jednym i drugim przypomnieć trzeba, żeby byli świadomi, ile zła w ten sposób mogą uczynić.

Weźmiecie to na swoje sumienie? Pozostawcie wybór mnie, a informowaniem o dobrodziejstwach lub skutkach ubocznych, niech mówią specjaliści, którzy po to szkoły kończyli, by tak, jak spawacz i kucharz, być fachowcami w swoich dziedzinach.

Bogdan Feręc

Polska-IE: Udostępnij
Należy zaprzestać
The Weekly Digest fr
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian