Protesty z nowymi hasłami

Zmieniają się hasła wykrzykiwane podczas protestów, a teraz chodzi o działanie na szkodę ludzi, których się oszukuje i prowadzi na nich jakieś testy.

Wczorajszy protest doprowadził do aresztowania 11 osób, a wszystkie zatrzymane zostały za uporczywe i ciągłe naruszenie przepisów związanych z Covid-19. Kolejnych kilkanaście osób doczekało się ukarania mandatami, głównie za drobne naruszenia obowiązujących przepisów.

Demonstracja nie należała do dużych, bo jak ocenia Garda, udział wzięło w niej maksymalnie 150 osób, a zgromadzili się pod pomnikiem Wellingtona w Phoenix Park, skąd przemaszerowali do centrum Dublina. Co ciekawe, w akcji zabezpieczenia, udział wzięło 300 funkcjonariuszy policji, chociaż większość oczekiwała na sygnał do rozpoczęcia działań, a niewielka grupa, prowadziła je w sposób czynny. Do konfrontacji z demonstrantami przygotowano jednostki porządku publicznego, jednostkę pokojowego zarządzania tłumem, jednostkę konną oraz jednostkę z psami, a w odwodzie były też siły uzbrojone, które znajdowały się w znacznej odległości od miejsc, przez które przemaszerowała manifestacja.

Policja dodaje, że znacznie więcej osób, niż brało udział w marszu, zgromadziło się podczas zbiórki oraz krótkiego wiecu w Phoenix Park, a tam miało być około 200 osób.

Ewoluują też hasła, jakie nieśli na ustach oraz transparentach protestujący, a część z nich można uznać za niepokojące, chociaż wskazują też, że demonstrujący, niekiedy sami nie wiedzą, czego właściwie chcą. O ile nadal żąda się zniesienia obowiązku noszenia masek i zniesienia ograniczeń, to mamy też hasła, które mówią, że „szczepionki to terapia genowa”, chociaż nie jest to prawdą, a błąd widać już w samym hasełku, gdyż terapia, to nic innego, jak leczenie z wykorzystaniem szeregu czynności medycznych, z użyciem stosownych leków i aparatury, zmierzających do przywrócenia równowagi (homeostazy) organizmu dotkniętego chorobą, więc nie szczepionki, która nie jest lekiem. Były też swoiste zapowiedzi przyszłych działań niezadowolonych, a skierowane przeciwko władzy, jak się może wydawać, bo mówiło się „już wkrótce – Norymberga 2.0”. „Wolność lub śmierć”, głosił napis na jednej z flag, a z innych transparentów można było się dowiedzieć, że „testy to kłamstwo”, potrzeba „faktów, a nie lęku” i aby przestrzegać praw człowieka.

Ciekawostką wczorajszego protestu była ulotka, którą rozdawała pewna kobieta, a w treści widniało, iż „szczepionki mRNA na Covid-19 to terapia genowa”, „ludzkość została oszukana w celu dokonania depopulacji”, ale większość informacji w powielonej na ksero broszurce, była wyrwana z szerszych kontekstów, więc pojawiały się tam wyłącznie te, które akurat odpowiadały prezentowanym poglądom.

Na marszu pojawił się także transparent „vakcina macht frei”, co jest nawiązaniem do napisu znajdującego się na bramie obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, a ten głosi „Arbeit Macht Frei”, czyli praca czyni wolnym. Nawiasem mówiąc, człowiek niosący to hasło, powinien raczej zapoznać się z całą historią obozu, aby zrozumieć, że to akurat porównanie, nie jest odpowiednie.

Na koniec jeszcze jeden napis z irlandzkiej flagi, jaka pojawiła się podczas protestu, a tam wzywano do „odzyskania naszej suwerenności”.

*

Wnioski pozostawiam do wyciągnięcia w domowym zaciszu, ale nasuwają się same, więc jasno widać, kto i w jakim celu zorganizował ten protest.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Papierowa kwarantann
Spada zaufanie do sz
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian