Protesty nie na wielką skalę

Duża akcja w mediach społecznościowych, która miała zachęcić do uczestniczenia w protestach przeciwko ograniczeniom, była trochę nieudana, bo uczestników manifestacji, nie było tylu, na ilu liczyli organizatorzy.

Część osób mogła zrezygnować z uczestniczenia w proteście ze względu na doskonałą wczoraj pogodę, więc wybrali wypoczynek i relaks na łonie przyrody, co nawiasem mówiąc, widać było w okolicach nadmorskich, parkach, lasach i miejscach popularnych turystycznie. Część osób mogła też zostać zniechęcona przez irlandzką policję, która zapowiedział szerokie działania prewencyjne, więc ogólnie rzecz ujmując, protesty się odbyły, ale tłumów nie było.

Jedynie Dublin może być uważany za kolebkę oporu Irlandii, gdzie zarówno protestujących, jak i policjantów, była duża ilość, a i zatrzymano ogółem 20 osób, które wyraźnie złamały obowiązujące ograniczenia.

Irlandzka policja dodaje, że w wielu miastach, gdzie organizowane były marsze sprzeciwu, ilość uczestników była wręcz symboliczna, a i obyło się bez specjalnych reakcji ze strony Gardy, a ta ograniczyła się do ochrony protestujących.

Policjanci ocenili Dzień Świętego Patryka, jako spokojny, oraz że nie mieli zbyt dużo pracy, nie licząc kontroli na drogach i patrolowania miejsc uczęszczanych przez mieszkańców miast. Władze naczelne Gardy dodały, iż policjanci o ile mieli rozkaz kontrolowania osób przebywających w miejscach publicznych, to uczulono ich, aby robili to wyłącznie w przypadkach, kiedy pandemiczne przepisy, łamane lub naruszane będą w sposób rażący.

Psikusa i to już drugi rok z rzędu spłatała mieszkańcom Irlandii pogoda, bo tak, jak miało to miejsce rok temu, było słonecznie i ciepło, a pamiętajmy, że rzadko się zdarza, aby Dzień Świętego Patryka, upływał przy spokojnej i letniej aurze.

Parada z okazji dnia patrona Irlandii odbyła się natomiast w Nowym Jorku, a w tej uczestniczyło kilkanaście tysięcy osób.

Bogdan Feręc

Źr: The Times/CNBC

Polska-IE: Udostępnij
Wezwanie i otucha od
Chcą zniesienia pew
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian