Protesty na granicy już w tę sobotę

Grupa Border Communities Against Brexit w sobotę 20 listopada zorganizuje serię przygranicznych protestów.

Ma to związek z zagrożeniem uruchomienia przez Wielką Brytanią Artykułu 16. oraz odejściem od Protokołu Irlandzkiego, który chroni integralność wyspy. Manifestacje odbyć się mają w przynajmniej pięciu miejscach, a podkreślą, jak ważna jest dla całej Irlandii zarówno umowa brexitowa, ale też Protokół z Belfastu.

Już w ubiegłym tygodniu grupa Border Communities Against Brexit oskarżała Londyn i Borisa Johnsona o niszczenie procesu pokojowego, jaki w ubiegłym stuleciu zapoczątkowany został na wyspie, a jednocześnie o potencjalne łamanie traktatów międzynarodowych. Przedstawiciele Border Communities Against Brexit mówią też, że poprzez działanie rządu Królestwa, zniszczona zostanie współpraca handlowa pomiędzy Irlandią Północną a Republiką Irlandii, co będzie miało wpływ zarówno na jedną, jak i na drugą część wyspy.

Przewodniczący grupy Damien McGinnity uważa, że postępowanie rządu premiera Johnsona, jest wysoce lekkomyślne. McGinnity wyraził też przekonanie, iż brytyjski gabinet, powinien odejść teraz od tych propozycji, w tym całkowicie zrezygnować z zapowiedzi uruchomienia Artykułu 16. i myśleć perspektywicznie, mając na względzie proces pokojowy i dobro gospodarek.

Grupę niepokoi również perspektywa powstania w ramach irlandzkiej wyspy twardej granicy, bo ta, wywołać może dawniejsze podziały i niepokoje, co w konsekwencji zawiesi wykonywanie porozumienia wielkopiątkowego.

Border Communities Against Brexit podkreśla, że mało kto w Republice i Irlandii Północnej chce powrotu do twardej granicy, a najmniej na takie rozwiązanie czekają biznesmeni, rolnicy i wszyscy ci, którzy mają przygraniczne związki. Również zwykli mieszkańcy, którzy każdego dnia, przekraczają obecną niewidzialną granicę, w obie strony, nie widzą przyszłości dla takiego rozwiązania.

Wezwano także premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, aby spotkał się z mieszkańcami terenów przygranicznych z Irlandii Północnej oraz Republiki i wysłuchał ich głosów.

Bogdan Feręc

Źr: EchoLive

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: