Protest w Cork pod specjalnym nadzorem

Dzisiaj o godzinie 14:00 w Cork rozpocząć się ma protest przeciwko ograniczeniom, jakie wprowadzone zostały przez rząd, a jednocześnie wzywający gabinet, do ich zniesienia.

Jak mówią organizatorzy, protest będzie pokojowy, a możliwość wywołania niepokojów, określili, jako „znikome”. The People’s Convention stwierdza również, iż daleko im do protestu z Dublina, gdzie wywołane zostały zamieszki, więc organizatorzy, nie spodziewają się, aby cokolwiek zakłóciło przebieg manifestacji. Organizator zapewnił, iż uczestnicy marszu, poinformowani zostali w mediach społecznościowych, że ich wiec, charakteryzować się ma wyłącznie wyrażeniem niezadowolenia, które nie może przerodzić się w zamieszki.

Na te przygotowuje się natomiast Garda, która poinformowała, że w rejon protestu, wyśle odpowiednie siły policyjne, aby z jednej strony zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom, jak i reagować ewentualne nieodpowiednie zachowania, o ile do takich dojdzie. Na miejscu zjawią się więc policjanci z oddziałów Cork North i Cork West, aby zwiększyć możliwości lokalnych funkcjonariuszy Gardy. Do tego dołączą jednostki specjalne, w tym przebieg protestu monitorowany będzie z powietrza, a i pojawią się patrole konne i z pasami.

Nadinspektor An Garda Síochána Liam Geraghty przypomniał ewentualnym uczestnikom marszu, że w chwili obowiązywania przepisów o piątym poziomie ograniczeń, zastosowanie ma zakaz zgromadzeń i przepis ten, egzekwowany będzie przez podległych mu funkcjonariuszy. Nadinspektor Geraghty dodał, że Garda w Cork, przygotowana jest na wiele scenariuszy, więc w zależności od sytuacji, wdroży odpowiednie środki, jakie przewidziane są prawem.

Wcześniej Garda zbierała informacje o uczestnikach marszu, którzy zapowiadali na forach internetowych swój w nim udział, więc nie będzie specjalnych problemów z identyfikacją osób, które mogłyby doprowadzić do ulicznej awantury lub wszczynać niepokoje.

Bogdan Feręc

Źr: Garda/RTE Radio One

Polska-IE: Udostępnij
Bliźniacze miasta,
The Weekly Digest fr
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian