Prorosyjska propaganda w irlandzkim radiu

W ostatnich dniach widać lekką zmianę nastrojów mieszkańców Irlandii wobec sytuacji na Ukrainie, z których część wywołana została sytuacją mieszkaniową, a część dostępnością mediów, więc i pojawieniem się w nich samozwańczych ekspertów oraz poszukiwaczy teorii spiskowych.

Tak dzieje się również w przypadku stacji radiowej Life.fm, która częściowo finansowana jest z budżetu krajowego, a mieni się rozgłośnią chrześcijańską, promującą wartości katolickie. To oczywiście można obecnie zakwestionować, chociaż w państwie takim, jak Irlandia, właściwie każdy może dzielić się swoimi opiniami, czyli również media promujące określony styl życia.

W jednym z ubiegłotygodniowych biuletynów informacyjnych rozgłośni z Cork pojawił się głos z Ameryki, Francisa Boyle’a, tzw. eksperta ds. broni biologicznej, a to on uznał, że Stany Zjednoczone Ameryki Północnej, finansują badania nad bronią biologiczną, które mają być stale prowadzone na Ukrainie.

Nie jest to nowa wiadomość, bo wiele stron internetowych, jakie skierowane są do zwolenników teorii spiskowych, mówi o milionach dolarów, które płyną na Ukrainę, by zasilać konta tajnych instytutów badawczych, a te mają rozwijać technologię broni biologicznej.

Część słuchaczy uznała tę wiadomość za pozbawioną sensu, ale część mówi, jak i dołączają do tego organizacje pozarządowe, że jest to rosyjska propaganda, bo to właśnie Moskwa używa takich lub podobnych stwierdzeń, by usankcjonować atak na Ukrainę.

W biuletynie informacyjnym w zeszły wtorek wspominano dużo o panu Boyle, który wierzy, że na Ukrainie istnieją finansowane przez USA biolaboratoria, które prowadzą badania nad możliwością prowadzenia „wojny biologicznej”, w tym „specyficzną etniczną bronią biologiczną”.

Pewna grupa słuchaczy Life.fm stwierdziła, że do takich sytuacji w ogóle nie powinno dochodzić, więc zapowiada, że skieruje skargę na publikację tego materiału, a jednocześnie zażąda, by stacje radiowe i inne media finansowane z pieniędzy publicznych, były ściślej kontrolowane pod względem upublicznianych treści.

Tylko w 2020 roku rozgłośnia Life FM otrzymała fundusze w wysokości 126 801 euro, a pieniądze pochodziły z agencji rządowych, w tym od Irlandzkiego Urzędu ds. Nadawania (BAI), czterech departamentów rządowych, Rady Hrabstwa Cork i Rady Miasta Cork.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Zniesienie opłat za
Czy w Irlandii pojaw
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська