Propozycje brytyjskiego rządu stwarzają więcej problemów niż rozwiązań

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Poseł Fine Gael skrytykował nowe przepisy ogłoszone przez brytyjski rząd, które mają na celu jednostronne unieważnienie Protokołu z Irlandii Północnej poprzez prawo krajowe.

Rzecznik partii do spraw europejskich Neale Richmond powiedział, że propozycje rządu brytyjskiego dotyczące unieważnienia Protokołu z Irlandii Północnej stwarzają więcej problemów niż rozwiązań.

Richmond na specjalnej konferencji prasowej mówił:

– Nowe przepisy minister spraw zagranicznych Liz Truss są po prostu zaskakujące w swoim lekceważeniu prawa międzynarodowego, ludzi i przedsiębiorstw w Irlandii Północnej i UE. Treść tych propozycji nasuwa pytanie – czy rząd Wielkiej Brytanii słuchał jakichkolwiek obaw zgłaszanych przez UE lub Irlandię Północną w ciągu ostatnich sześciu lat? To, że rząd brytyjski uważa, że ​​dopuszczalne jest usunięcie roli TSUE w zarządzaniu Protokołem, że może on posunąć się tak daleko, jak „wybierać” między przestrzeganiem przepisów UE lub Wielkiej Brytanii, co jest absolutnie zdumiewające. Dodając obrazę do całej szkody, rząd Wielkiej Brytanii twierdził również, że szanuje zamiar UE ochrony jednolitego rynku. To jest czyste i proste gaslighting; gdyby Wielkiej Brytanii naprawdę zależało na ochronie jednolitego rynku, podjęłyby zupełnie inne działania. Jeśli prawo zostanie uchwalone, to wyraźne naruszy umowę o wystąpieniu i prawo międzynarodowe, a będzie to prowadzić do szeregu konsekwencji; żadna z nich nie będzie pozytywna dla Wielkiej Brytanii lub UE. Rząd Wielkiej Brytanii wydaje się na to ślepy. Twierdzą, że protokół powoduje „mrożący wpływ na handel” – w porównaniu z upadkiem umowy o wystąpieniu status quo jest znacznie lepszy. Zarówno rząd Wielkiej Brytanii, jak i Komisja Europejska dostrzegają problemy z wdrażaniem Protokołu.  Rozwiązania zostały zaproponowane przez UE, ale rząd Wielkiej Brytanii konsekwentnie odmawia współpracy z nimi. Tylko dlatego, że rząd Wielkiej Brytanii twierdzi, że coś jest prawdą, nie czyni tego. Twierdzenie, że Protokół ma deficyt demokracji, kiedy Maroš Šefčovič spędził miesiące na kontaktach z przedsiębiorstwami i mieszkańcami Irlandii Północnej, jest obraźliwe. Szczerze mówiąc, ten ruch to czysta fantazja bardziej pasująca do Willy’ego Wonki, niż poważnego polityka. Wracamy do czasów „alternatywnych rozwiązań” i rozwiązań technologicznych, proponując „zielone” i „czerwone” pasy z różnymi poziomami kontroli, które wyraźnie nie są wykonalne lub łatwe do monitorowania. To, co teraz widzimy, to rażące ignorowanie przez rząd Wielkiej Brytanii woli mieszkańców Irlandii Północnej, negowanie ich odpowiedzialności i narażanie swojej reputacji na arenie międzynarodowej, wszystko ze względu na wewnętrzną politykę partyjną. Po sześciu latach brexitowych wybryków, jest to jak dotąd najbardziej rozczarowujący ruch.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Ustawodawstwo o Prot
Wakacje z profesorem

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!