Prokuratura zajmie się Leo Varadkarem

Funkcjonariusze, którzy badali sprawę Leo Varadkara, przesłali akta dotyczące jego spawy do Biura Dyrektora Prokuratury Publicznej, by to zajęło się teraz podejrzanym.

Sprawa dotyczy przekazania poufnej kopii dokumentu, który koncentrował się na negocjacjach rządu z lekarzami, a miało to miejsce w kwietniu 2019 r. Jak się następnie okazało, Leo Varadkar przekazać miał do wglądu poufny dokument swojemu przyjacielowi, dr. Maitiú Ó Tuathailowi, który z kolei miał jakoby wyrazić swoją opinię w kwestii powstającej umowy ze środowiskiem lekarskim.

Rozmowy toczyły się wtedy między rządem a Irlandzką Organizacją Medyczną i kontraktu dla lekarzy GP, natomiast sam Maitiú Ó Tuathail, był wówczas szefem konkurencyjnej organizacji National Association i reprezentantem lekarzy ogólnych.

Kiedy sprawa wyszła na jaw, zadecydowano, że Garda zbada możliwość naruszenia przepisów przez ówczesnego premiera, a śledztwo trwało do tej pory. Funkcjonariusze przesłuchali dużą ilość świadków, jednak stwierdzili, że nie chcą podejmować ostatecznej decyzji o postawieniu Leo Varadkara lub Maitiú Ó Tuathaila w stan formalnego oskarżenia i ten obowiązek cedowali na Biuro Dyrektora Prokuratury Publicznej.

Garda nie chce również ujawnić, czy Leo Varadkar dopuścił się złamania przepisów o ujawnianiu dokumentów objętych klauzą niejawne, a rzecznik An Garda Síochána powiedział:

– Garda Síochána może potwierdzić, że akta śledztwa w tej sprawie zostały przedłożone do rozpatrzenia Biuru Dyrektora Prokuratury. Ponieważ ta sprawa jest teraz przekazana do rozpatrzenia przez Biuro DPP, An Garda Síochána nie będzie jej dalej komentować.

W prowadzonym śledztwie było kilka zwrotów akcji, a i przedłużane było kilka razy, a ostatni raz zakończyć się miało pod koniec lata 2021 roku. Okazało się wtedy, że świadkowie w sprawie mieli do powiedzenia dużo więcej, niż wynikało to z ich pierwszych zeznań, ale pojawiły się w toku postępowania również osoby, które mogły wnieść do sprawy dodatkowe informacje.

O ile Prokuratura Publiczna zadecyduje o postawieniu Leo Varadkara w stan oskarżenia, będzie on odpowiadał za przestępstwa korupcyjne określone w przepisach sekcji 7 ustawy o sądownictwie karnym z 2018 roku. Te natomiast mówią, że przestępstwem jest, „wykorzystanie poufnych informacji uzyskanych w trakcie sprawowania urzędu, zatrudnienia, stanowiska lub działalności w celu uzyskania prezentu, wynagrodzenia lub korzyści dla siebie, lub innej osoby”.

Na ciekawy komentarz w tej sprawie pozwolił sobie rzecznik obecnego wicepremiera Leo Varadkara, gdyż stwierdził, że jest przekonany, iż jego szef, nie będzie miał przedstawionych zarzutów karnych.

O ile jednak tak się stanie, więc Biuro Prokuratora postawy zarzuty, to Varadkar wcale nie musi być skazany, a i tak nie będzie mógł przejąć zgodnie z umową stanowiska premiera w grudniu tego roku, co wynika z umowy koalicyjnej. Jeżeli natomiast sprawa trafi przed oblicze Temidy, a ta uzna Varadkara za winnego zarzucanych mu czynów, to kariera polityczna szefa Fine Gael zostanie zakończona definitywnie.

Bogdan Feręc

Źr: Garda/Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Polish biography of
Ryan wezwany do zmia
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська