Prokuratura chce postawić zarzuty podejrzanemu

Director of Public Prosecutions (DPP) zapowiedział, że już dzisiaj może postawić zarzut morderstwa głównemu podejrzanemu w sprawie Ashling Murphy.

Urząd Prokuratora jest przekonany, że aresztowany wczoraj człowiek, może mieć bezpośredni związek z atakiem i śmiercią nauczycielki z Tullamore. Garda aresztowała podejrzanego wczoraj przed południem 31-lataka, który przebywał w szpitalu St. James w Dublinie, a następnie przewieziony został na posterunek Gardy w Tullamore, gdzie przez cały dzień, prowadzone były z nim czynności śledcze.  

Detektywi prowadzący śledztwo poinformowali, że podejrzany, zatrzymany został na podstawie przepisów sekcji 4 Criminal Justice Act z 1984 r., co oznacza, że ​​może być zatrzymany na okres do 24 godzin, z wyłączeniem okresów wymaganych na odpoczynek między północą a 8 rano lub na leczenie. Tym samym, aby podejrzany został zatrzymany w areszcie, należy dzisiaj do godz. 11:00 postawić mu zarzuty prokuratorskie, co łączyć się może z sankcją tymczasowego aresztowania do chwili wszczęcia postępowania sądowego.

Wydaje się jednak, iż aresztowany mężczyzna, pozostanie pod ścisłym dozorem policji, gdyż może zachodzić obawa, że będzie próbował opuścić kraj, na co wskazuje jego wcześniejsze życie, a wielokrotnie przebywał w dłuższych okresach poza granicami Irlandii. Podejrzany jest też ojcem kilkorga dzieci, jak mówią funkcjonariusze Gardy.

Detektywi prowadzący śledztwo oczekują, iż materiał zebrany podczas dochodzenia, pozwoli na postawienie zarzutów podejrzanemu 31-latkowi, gdyż jak twierdzą, są silne dowody na jego związek ze sprawą. Gdy akta śledztwa przekazane zostaną do prokuratury, to właśnie ta, podejmie ostateczną decyzję o wydaniu postanowienia o tymczasowym aresztowaniu, a także na podstawie zebranych materiałów dowodowych, wniesie sprawę do sądu, by sędziowie ocenili, czy podejrzany jest winny śmierci Ashling Murphy, czy też nie.

Na związek podejrzanego ze śmiercią nauczycielki z Tullamore wskazywać mają m.in. ślady, jakie zabezpieczono na miejscu zbrodni, w tym materiał DNA, ale i zeznania świadków, mają uprawdopodabniać wersję, iż podejrzany był w miejscu, gdzie zaatakowano Ashling Murphy. Kluczowe w tej sprawie mają być dowody w postaci próbek kryminalistycznych, a także nagrania z monitoringu i kamer telewizji przemysłowej, co może łączyć podejrzanego z morderstwem.

Garda nie ustaje w poszukiwaniu dowodów, więc prowadzi śledztwo wielotorowo, w tym rozpytuje znajomych podejrzanego o jego tryb życia, znajomości i inne czynniki, które mogą być pomocne w śledztwie, więc przepytała też rodzinę 31-latka i jego bliskich współpracowników.

Aresztowania mężczyzny dokonano wczoraj w chwili, gdy rozpoczynał się pogrzeb Ashling Murphy.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Women’s role in Po
„Zarządzający”
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська