Projekt ustawy o e-skuterach przyniesie korzyści osobom dojeżdżającym do pracy i naszym wysiłkom na rzecz klimatu

Prawodawstwo przewidujące używanie e-skuterów na naszych drogach zapewni ich bezpieczne użytkowanie, ułatwi dojazdy i przyniesie korzyści naszej walce ze zmianami klimatu, powiedział dyrektor techniczny w Fine Gael.

Poseł Alan Farrell, rzecznik prasowy Fine Gael ds. działań na rzecz klimatu, z zadowoleniem przyjął dzisiejszą publikację ustawy o ruchu drogowym i drogach 2021, która przewiduje korzystanie z e-skuterów i innych pojazdów klasyfikowanych, jako napędzane transportery osobiste (PPT).

Zastępca Farrell, który reprezentuje Dublin Fingal, intensywnie pracował nad tą sprawą i opublikował w zeszłym roku ustawę dla członków prywatnych, aby wprowadzić przepisy dotyczące e-skuterów i e-rowerów.

Poseł Farrell powiedział:

– Ta ustawa jest mile widzianym osiągnięciem, dzięki któremu tego typu pojazdy zostaną wprowadzone do irlandzkiego ustawodawstwa i zapewni większą jasność i pewność użytkownikom i organom ścigania. Wiele innych krajów w Unii Europejskiej już przyjęło te środki transportu i zrobiło to z powodzeniem. Cieszę się, że Irlandia posuwa się teraz naprzód w tej sprawie. Hulajnogi elektryczne i inne osobiste pojazdy elektryczne oferują czysty i zrównoważony sposób dotarcia z punktu A do punktu B. Jeśli mamy rozwijać zieloną gospodarkę w Irlandii, przechwycić falę międzynarodowych inwestycji i osiągnąć ambitne cele działań na rzecz klimatu, musimy stać się wczesnymi adaptatorami nowych i bezpiecznych technologii oraz osiągnięć we wszystkich dziedzinach życia. Projekt opublikowany przez Departament Transportu pozwoli z kolei ministrowi transportu na wprowadzenie ograniczeń prędkości i innych środków bezpieczeństwa zgodnie z przepisami, które pojawią się w miarę postępów tej ustawy. Wierzę, że zaistnieje potrzeba harmonizacji między obszarami władz lokalnych, która pozwoli nam zarządzać użytkowaniem tych pojazdów w spójny i skuteczny sposób, szczególnie w odniesieniu do działania wspólnych programów, podobnych do systemów wypożyczania rowerów w całym kraju. Nie mogę doczekać się, kiedy ustawa przebije się przez Oireachtas. Ta ustawa sprawi, że te pojazdy, które są już powszechnym widokiem na naszych drogach, będą bezpieczniejsze zarówno dla kierowców, jak i innych użytkowników dróg, a także będą korzystne dla środowiska.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Mieszane wiadomości
Prof. Mirosław Maty