Program wydawaj na wyspie, prawdopodobnie będzie rozszerzony

Program „Stay and Spend” powinien zostać rozszerzony o wsparcie sektora hotelarskiego jeszcze w tym roku.

Program „Stay and Spend” powinien zostać przedłużony poza kwiecień 2021 roku, aby konsumenci i firmy mogli z niego skorzystać w dalszej części roku przy złagodzeniu ograniczeń, powiedział senator Fine Gael.

Garret Ahearn senacki rzecznik Fine Gael ds. przedsiębiorstw i handlu, wezwał do przedłużenia programu „Stay and Spend” na okres poza sezonem jeszcze w tym roku, aby wesprzeć sektor hotelarski, gdy handel może zostać wznowiony.

Senator Ahearn w swojej wypowiedzi przedstawił następujące stanowisko:

– „Stay and Spend” to program podatkowy skierowany do konsumentów, który ma pomóc w zwiększeniu sprzedaży w sektorze hotelarskim poza sezonem. System, który wszedł w życie w dniu 1 października 2020 r., zapewnia maksymalnie 125 € w ulgach podatkowych od dochodów podatników, którzy wydadzą przynajmniej 625 € w restauracjach, pubach, hotelach, pensjonatach i innych zakwalifikowanych do programu firmach. Dane z Revenue pokazują, że do połowy stycznia wydano zaledwie 6,8 miliona euro, ponieważ wiele restauracji, pubów i innych firm pozostało zamkniętych z powodu ograniczeń na poziomie 5, z wyjątkiem kilku tygodni w grudniu. Program ma trwać do ostatniego dnia kwietnia. Uważam jednak, że powinien on zostać przedłużony poza kwiecień, więc w sezonie lub poza sezonem, aby konsumenci mogli wspierać przedsiębiorstwa, jeśli i kiedy ograniczenia zostaną złagodzone, a ludzie będą mogli ponownie zatrzymać się i zjeść poza domem. Poruszyłem tę sprawę w Seanad i chcę przypomnieć ludziom, że z tego programu można korzystać lokalnie, a nie tylko na wakacjach, ponieważ jeśli wydasz ponad 25 EUR w lokalnym barze lub restauracji, oznacza to, że wspieramy nasze lokalne firmy, kiedy ponownie się otworzą. Mój kolega, minister finansów Paschal Donohoe wskazał ostatnio, że chociaż jest za wcześnie na podejmowanie decyzji, biorąc pod uwagę pogarszającą się sytuację z Covid, to w rozszerzeniu programu można wykazać elastyczność. To jest coś, z czego byłbym zadowolony i wiem, że rząd jest nadal zaangażowany we wspieranie przedsiębiorstw, na które ma wpływ Covid-19. Branża hotelarska była jednym z sektorów najbardziej dotkniętych środkami ochrony zdrowia publicznego wprowadzonymi w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się Covid-19 i uważam, że wszyscy powinniśmy odgrywać swoją rolę we wspieraniu zatrudnienia i biznesu we wszystkim, co tylko możemy zrobić.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Dążenie do jednoś
Potrzebne są fakty
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian