Program rządu jest „niesprawiedliwy i obraźliwy”. Tani urlop w Irlandii to mrzonka

Opublikowany przez rząd program wsparcia rodzimego sektora hotelarsko-gastronomicznego, w chwilę po jego publikacji, doczekał się słów krytyki.

Nad propozycją, jaka została złożona rezydentom Irlandii, którzy spędzą wakacje w kraju, rozwodził się poseł Sinn Féin Darren O’Rourke, który jest zdania, iż dyskryminuje ona osoby o niskich dochodach. Gabinetowa inicjatywa „Stay and Spend” nie wpłynie korzystnie na sektor hotelarstwa i gastronomii ani na tysiące osób, które zatrudnione są w tych branżach, przekonywał rzecznik Sinn Féin ds. transportu.

Wg posła, lepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie bonu, jaki proponowało Sinn Féin, niż odliczenia podatkowego, które będzie niezauważalne dla domowych budżetów. Co więcej, wg posła kwota, jaką należy wydać na wakacje w Irlandii, by ubiegać się o zwrot podatkowy, jest raczej wysoka, więc niewiele osób zdecyduje się, wydać kilkaset euro, by doczekać się odpisu od wysokich jednak podatków.

Poseł Darren O’Rourke:

– Sinn Féin przedstawiło pomysł bonu pobytowego, który pomógłby ludziom wrócić do pracy i który byłby dostępny dla wszystkich. Dzięki temu i ludzie mieliby pieniądze w kieszeni – 200 euro na osobę dorosłą i 100 euro na dziecko i kasy przedsiębiorstw w sektorze turystycznym oraz hotelarskim. Zamiast tego mamy bardzo bladą imitację naszej propozycji, która jest całkowicie wadliwa. Rządowa inicjatywa „Stay and Spend” wykluczy osoby o niskich zarobkach, opiekunów, zdecydowaną większość emerytów i ludzi, którzy stracili pracę w czasie kryzysu, czyli wszystkie osoby, które rozpaczliwie potrzebują odpoczynku. Dla wielu innych pracowników jest to także bezużyteczne, ponieważ oni nie mają pieniędzy do wydania. Nie możesz wydawać pieniędzy, których nie masz, oczekując, że część z nich odzyskasz w 2021 lub w 2022 roku. Propozycja rządu jest regresywna, niesprawiedliwa i dalece odbiegająca od rzeczywistego wsparcia, jakiego potrzebuje sektor turystyki i hotelarstwa. Jest bladą imitacją propozycji Sinn Féin. W sektorze turystycznym i hotelarskim oczekiwano, że lipcowy bodziec przyniesie bardzo potrzebne wytchnienie. Te nadzieje zostały rozwiane.

Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE: Udostępnij...
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish