Program pomocy dla kupujących pierwszy dom, prawdopodobnie będzie przedłużony

Minister budownictwa Darragh O’Brien, otrzymał wstępną zgodę rządu, aby przedłużyć o kolejny rok, program wsparcia dla kupujących swoje pierwsze mieszkanie.

W tej sprawie minister O’Brien spotkał się z szefem resortu finansów Paschalem Donohoe i omawiali możliwości budżetu, by program, który daje możliwość wsparcia przy zakupie mieszkania lub domu pierwszy raz, przedłużony został o kolejny rok. W założeniach program daje wsparcie w kwocie 30 000 €, co jest odpisem podatkowym, a przyznawanym w przypadku zakupu domu. Program ten miał zakończyć się w grudniu, jednak naciski opozycji parlamentarnej, kazały Ministerstwu Budownictwa podjąć działania, które nadal wspierać będą osoby, chcące kupić swój pierwszy dom.

Ze wstępnych informacji wynika, że zgoda na opracowanie wytycznych, które przedłużą okres obowiązywania programu, uzależniona będzie od możliwości finansowych państwowej kasy, więc wcale nie musi on trwać przez kolejne 12 miesięcy.

Z Departamentu Finansów wypłynęła jednak informacja, że w tej sprawie, żadna ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta, więc nie można mówić, iż program doczeka się jego realizacji także w 2021 roku.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Zakaz domowych zgrom
EWSS będzie obniżo
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian