Program dopłat do wynagrodzeń prawdopodobnie zostanie utrzymany

Nie ma raczej nadziei, aby system Pandemic Unemployment Payment pozostał w użyciu, bo gabinet nie chce jego wydłużenia, ale inne podejście prezentuje się obecnie dla systemów dopłat dla firm.

W przyszłym roku zasiłek PUP obniżony zostanie do poziomu zasiłku dla osób poszukujących pracy, więc właściwie zlikwidowany, ale rząd rozważa inną opcję, by pomóc w utrzymaniu miejsc pracy. 1 grudnia miały wejść w życie zmienione zasady dopłat do wynagrodzeń pracowniczych, więc EWSS miałby zostać obniżony i mniej firm miałoby się do takiego programu kwalifikować, ale ze względu na sytuację związaną z wyższą zachorowalnością na Covid-19, planuje się utrzymanie obecnych zasad. W gabinecie mówi się, że w związku z koniecznością wprowadzenia dodatkowych ograniczeń i potencjalnie dalszego podnoszenia poziomu obostrzeń, gabinet prawdopodobnie zgodzi się na przesunięcie terminu zmian, jakie miały wejść w programach wspierających przedsiębiorców. Tak stać się ma w przypadku systemu EWSS, a zmiany, zapisane były w ustawie budżetowej na 2022 rok, więc Komitet Rady Ministrów, jak i minister finansów, będą zmuszeni do zmiany decyzji.

Już w najbliższy poniedziałek, minister finansów Paschal Donohoe, przedstawić ma rządowi szczegółowy plan zmian, w tym rozwiązania naprawcze dla irlandzkiej gospodarki, ale zaproponuje również, bo to ona ma takie prerogatywy, aby EWSS, nie był zmieniany zgodnie z planem, a wejście w życie nowych zasad, opóźnione.

Departament Finansów szacuje jeszcze koszty utrzymania tego dodatku przynajmniej do świąt Bożego Narodzenia, a płatność miałaby być obniżona o 40%. O ile tak się stanie, czyli EWSS zostanie utrzymany, pracodawcy będą mogli otrzymywać dopłatę maksymalną w wysokości 350 € tygodniowo, co z kolei pozwoli na utrzymanie wielu tysięcy miejsc pracy.

Rząd raczej zgodzi się na takie rozwiązanie, bo źródła gabinetowe donoszą, że wśród ministrów, nikt nie będzie zaskoczony, o ile okaże się, iż przed świętami Bożego Narodzenia, niezbędne będzie nałożenie dodatkowych ograniczeń.

Jest jeszcze jedna kwestia w tej zabawie dopłatami, bo Komisja Odbudowy Gospodarczej, a tej szefem jest Micheál Martin, zastanawia się, co zrobić z zasiłkiem PUP, gdyby konieczne stało się, zamkniecie większej części gospodarki. Tu rozwiązanie może być jedno, więc Pandemic Unemployment Payment, powinien wtedy być przywrócony, ale Komisja, musi się nad tym zastanawiać.

*

Gabinet stara się, co wynika z wypowiedzi członków rządu, uniknąć przywrócenia płatności PUP i utrzymywania w dłuższym okresie dopłat do wynagrodzeń pracowniczych, jednak może stanąć przed wyborem, iż albo nadal będzie wspomagać firm i osoby prywatne, albo doczeka się rewolucji.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Ceny paliw do samoch
„To doprowadzi nas
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська