Program „Catch-Up for Children” jest potrzebny teraz

Witając częściowe ponowne otwarcie szkół specjalnych 11 lutego, rzecznik Partii Pracy ds. edukacji Aodhan Ó Ríordáin i liderka senackiej grupy „PP” ds. dzieci senator Ivana Bačík, powtórzyli swoje wezwanie do wydatkowania 100 mln € na program „Catch-Up for Children”. 

Program ten zapewniłby fundusze na zaradzenie poważnym konsekwencjom dla dzieci z powodu utraty znacznej ilości czasu w szkole oraz zaangażowania w sport i inne ważne zajęcia pozalekcyjne podczas pandemii.

Poseł Ó Ríordáin powiedział:

– Partia Pracy z zadowoleniem przyjmuje dzisiejsze ponowne otwarcie, przy 50% pojemności, szkół specjalnych. Będzie to wielka ulga dla wielu rodziców i dzieci w całym kraju, jak będzie wznowienie klas specjalnych w szkołach ogólnodostępnych od 22 lutego. Chciałabym pochwalić ciężką pracę przedstawicieli związków zawodowych, przedstawicieli rodziców i partnerów w edukacji, która doprowadziła do tego ponownego otwarcia. Chociaż ten dzień jest ważny dla niektórych dzieci, nie można zapomnieć o innych dzieciach z dodatkowymi potrzebami, które uczęszczają do zwykłych szkół. Rządowy plan zapewnienia pięciu godzin tygodniowo nauczania w domu i opieki nad niektórymi dziećmi jest pozytywnym krokiem przejściowym, ale nie jest to trwałe rozwiązanie długoterminowe i nie zapewni niezbędnego wsparcia wszystkim rodzinom, które obecnie borykają się z trudnościami. Jest oczywiste, że zamykanie szkół powoduje ogromne szkody dla całej naszej młodzieży. Rząd musi mieć wizję edukacji post-Covid. Biorąc pod uwagę fakt, że już przegapili, potrzebny jest dedykowany fundusz w wysokości 100 milionów euro, aby pomóc dzieciom nadrobić stracony czas w klasie.

Senator Bacik kontynuowała:

– Ponieważ szkoły, kluby sportowe i grupy młodzieżowe wkraczają w dwunasty miesiąc ograniczonej działalności, naszej młodzieży, już teraz brakuje kluczowych działań rozwojowych i społecznych. Musi istnieć praktyczne rozwiązanie dla utraconych godzin nauki i zajęć pozalekcyjnych. Jest dobrze udokumentowane, że ta pandemia zaostrzyła istniejące nierówności i problemy społeczne, które istniały przed kryzysem zdrowia publicznego. Moi koledzy z Partii Pracy i ja, otrzymywaliśmy wiele informacji i kontaktowała się ze mną duża liczba zaniepokojonych rodziców i nauczycieli, którzy widzą poważny regresywny wpływ na ich życie w wyniku zamykania szkół. W innych jurysdykcjach widzieliśmy znaczące środki przeznaczone na rozwój „programów doganiania” dla dzieci i młodzieży, aby uwzględnić ogromną deprywację, jakiej doświadczyli w wyniku pandemii. Nadszedł czas, aby rozwinąć wsparcie post-Covid w Irlandii. Rok to dużo czasu dla dziecka, a rząd musi być przygotowany na radzenie sobie z konsekwencjami ogromnych poświęceń, jakie nasi młodzi ludzie musieli ponieść, aby ograniczyć zagrożenie ze strony Covid-19. Wzywamy ministrów ds. dzieci i edukacji oraz ministra stanu ds. edukacji specjalnej do stworzenia programu „Catch-Up for Children”, aby zapewnić praktyczne rozpoznanie szkodliwego wpływu na dzieci spowodowanego długotrwałym zamknięciem szkół i usług, oraz aby nadrobić wszelkie korzyści edukacyjne i związane z nimi, których nasze dzieci przegapiły w ciągu ostatniego roku. Należy przeprowadzić analizę w celu oceny szkód spowodowanych zamknięciem szkół w 2020 i 2021 r., a wsparcie musi być skierowane w szczególności do dzieci i młodzieży w trudnej sytuacji, osób w niekorzystnej sytuacji społeczno-ekonomicznej oraz osób niepełnosprawnych lub mających inne dodatkowe potrzeby. Laburzyści szacują, że osiągnięcie tego celu będzie wymagało 100 milionów euro.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Labour Party

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Limerick inwestuje w
Nie będzie jakoby o
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian