Prognoza zakażeń i zgonów

Profesor Philip Nolan przewodniczący Grupy Doradczej Modelowania Epidemiologicznego przedstawił prognozę swojego zespołu w zakresie ilości zachorowań na Covid-19 w wariancie Delta, a liczby mogą przerażać.

Pamiętać jednak należy, że to tylko prognozy, które nie muszą mieć odzwierciedlenia w rzeczywistości, więc mogą, ale nie muszą się sprawdzić i to w żadnym z kierunków. Ważne jest także, by mieć świadomość i być poinformowanym przez specjalistów, którzy doradzają irlandzkiemu rządowi.

Wg profesora Nolana perspektywa jest nieciekawa, a jeżeli ten najgorszy scenariusz się ziści, wywoła ogromną presję na irlandzkie szpitale, które przestaną radzić sobie z ilością pacjentów. W najgorszym przypadku przewiduje się ilość zakażeń odmianą Delta na poziomie 681 000 osób. Natomiast od teraz do września zakażeń może być 12 985, a to zaowocuje 1685 osobami w szpitalach i potencjalnie prawie 2200 zgonami.

W związku z tym można uznać, że Grupa Doradcza ds. Modelowania Epidemiologicznego, przekonana jest, iż czwarta fala zakażeń, właśnie wchodzi w swoją fazę początkową, a będzie się wyłącznie rozwijać. Dominować będzie podczas niej wariant Delta i jak podkreślił profesor Nolan, konieczne stanie się wprowadzenie nadzwyczajnych środków ochrony.

Profesor Philip Nolan dodał, iż takiej ilości zakażeń można uniknąć, ale zależy to od dwóch kwestii, więc samego procesu szczepień, jak i od „mieszania społecznego”, czyli ilości kontaktów, które już teraz powinno się ograniczyć.

Grupa Doradcza ds. Modelowania Epidemiologicznego nie spodziewa się również, by dało się uniknąć wzrostu zakażeń wariantem Delta, więc wg jej członków, znajdujemy się aktualnie w okresie oczekiwania na ponowne wprowadzenie istotnych ograniczeń.

Bogdan Feręc

Źr: The Epidemiological Modelling Advisory Group

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Jedyny taki kraju w
Testy antygenowe pom