Profesor Mirosław Matyja: Współpraca z białoruskim uniwersytetem na obczyźnie

Parę tygodni temu pisałem tutaj o ewentualnej możliwości nawiązania kontaktów z uniwersytetami na Białorusi.

Początkowo szło to bardzo opornie. Jednak parę dni temu zgłosił się do mnie białoruski uniwersytet na obczyźnie. Jest to niezależny uniwersytet, który ma swoją siedzibę na Litwie, w Wilnie i przez to nie ulega wpływom ani presji politycznej ze strony białoruskich służb.

Przeprowadziliśmy kilka rozmów i ustaliliśmy, że jeszcze tej jesieni wygłoszę u nich parę gościnnych wykładów. Natomiast od wiosny 2021 będę profesorem na tymże uniwersytecie, prowadzać wykłady na temat demokracji bezpośredniej i możliwości wprowadzenia niektórych bezpośrednio-demokratycznych elementów do prawodawstwa białoruskiego.

Zaczynam od podstaw, bowiem demokracja bezpośrednia na Białorusi jest obecnie nieosiągalną gwiazdką na niebie. Ale ludzie są mili, zainteresowani i motywowani – czuje, że chcą zmian i cieszą się na naszą współpracę.W czasie rozmów spotkałem się nawet z naiwnym argumentem, że przecież Białoruś dąży do akcesji w Unii Europejskiej, a ja chce prowadzić wykłady o tematyce opartej na systemie szwajcarskim.

Musiałem ich przekonać, że jedno z drugim nie ma nic wspólnego i że UE nie jest panaceum na wszystkie choroby systemowe.

No nic, zaczynam moją białoruską przygodę i nie ukrywam, że cieszę się na to wyzwanie.

Profesor Mirosław Matyja – Matyja Publishing

Polska-IE: Udostępnij
Biznes sprzeciwia si
Rząd przeciwny 5. p
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian