Profesor Mirosław Matyja: Układ zamknięty

Polska semidemokracja przybiera coraz bardziej formy układu zamkniętego o charakterze mafijnym.

Udowodniła to nie tylko ostatnia reforma rządu, ale także reorganizacja kancelarii Prezydenta RP. Nie były to z pewnością eksperckie zmiany, lecz zdecydowanie kadrowo-ideologiczne roszady. Krótko mówiąc, nastąpiła długo planowana wymiana aparatczyków i urzędników z «mniej pewnych» na pewnych i lojalnych.

Podstawą partyjno-rządowego układu zamkniętego w Polsce jest posiadanie swoich ludzi koło siebie. To, że nie są oni ekspertami i nie mają szerokokątnego spojrzenia na wydarzenia w Polsce i na świecie, nie ma z reguły znaczenia. Przecież doradca Prezydenta ds. społeczeństwa obywatelskiego wcale nie musi wiedzieć, jakie są zasady systemu demokratycznego – o demokracji oddolnej już nie wspominam. Wystarczy, że jest protegowany przez byłą szefową rządu, itp.

Szef partii jest oczywiście centralną postacią w układzie zamkniętym – to wszechmocny Ojciec Chrzestny. Otaczają go najwierniejsi z wiernych: członkowie i działacze partyjni oraz najbliżsi poddani. To nimi obsadza się wszystkie najważniejsze instytucje państwowe, organizacje gospodarcze, newralgiczne resorty i oczywiście wiodące media. Ludzie do układu zamkniętego wybierani są w Polsce w «wolnych wyborach» przez społeczeństwo zmanipulowane konsumpcjonizmem (500 plus itp.).

Następnie ma miejsce ich selekcja, weryfikacja i dobór. Być w Sejmie nie oznacza bowiem automatycznego wejścia do opisywanego układu. Układ zamknięty kontaktuje się ze społeczeństwem poprzez kontrolowane media, przy czym ta komunikacja odbywa się jednostronnie. Komunikacja jest bardzo ważna, bowiem układ zamknięty stanowi centralny ośrodek dyspozycji politycznej w Polsce, a więc pewnego rodzaju komitet centralny, w którym podejmowane są istotne decyzje wagi państwowej. Te decyzje należy potem przekazać poddanym w wersji nakazowo-rozdzielczej.

Oczywiście, układ ten ewaluuje się, zmienia swoją politykę, koncepcje i ludzi, ale jego główną cechą jest to, że pozostaje izolowany i nieczuły na protesty z zewnątrz.

Profesor Mirosław Matyja – Matyja Publishing

Polska-IE: Udostępnij
Płatności socjalne
WHO rozwiązało irl
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian