Profesor Mirosław Matyja: Organizacja demokracji bezpośredniej w Polsce

Opowiem Państwu tragikomiczną historię – niestety związaną z ideą demokracji bezpośredniej w Polsce.

Końcem lipca, jadąc na wakacje, zacząłem otrzymywać mnóstwo telefonów i smsów z Polski, szczególnie z Warszawy. Wybuchła wówczas plotka, że ma zostać powołane do życia gremium przy Prezydencie RP ds. demokracji bezpośredniej. Telefonowano do mnie i pytano mnie czy zgadzam się na udział w pracach tego gremium, ba… pytano nawet czy nie pokierowałbym pracami tej nowej instytucji. Nie ukrywam, że jako przekonany zwolennik idei oddolnego kierowania państwem, zainteresowałem się tą propozycją.

Natężenie telefonów i smsów nastąpiło w pierwszym tygodniu mojego urlopu, natomiast w drugim tygodniu nieco zelżało. Jak się Państwo domyślacie, w takiej sytuacji „ojców sukcesu” nie brakuje. Więc dzwonili do mnie politycy, posłowie i liderzy różnych ugrupowań politycznych, sympatyzujących z ideą demokracji oddolnej.

Miałem już nawet termin spotkania w Warszawie. Dobrze, że nie pojechałem (zasugerowałem, że istnieją elektroniczne formy rozmowy), bo inaczej zapewne czekałbym na lotnisku albo na dworcu centralnym na „kogoś” i ten „ktoś” nie pojawiłby się. Od tamtego czasu minęły 2 miesiące. „Ojcowie sukcesu” pochowali się po kątach i nie dają znaku życia. Jak to jest? Czy można jeszcze komuś ufać w polskiej polityce? Jeśli miałem jakiekolwiek złudzenia, zostały one bezpowrotnie rozwiane po moich „telefonicznych” wakacjach.

Mam już problemy z eksperymentami na myszach, ale eksperymenty na ludziach? To już idzie trochę za daleko.

Profesor Mirosław Matyja – Matyja Publishing

*

Drogi Mirku,

Kiedyś, podczas jednej z naszych rozmów, powiedziałem Ci, że rządzący Polską, nie znają się na tym absolutnie. Bawią się we własnej piaskownicy, a ludzie, którzy mają rozległą wiedzę w zakresie zagadnień gospodarczych, politycznych i wszystkich innych, traktowani są przez kolejne obozy władzy, w sposób, który godzi w dobre imię Polski i jej interesy. Na marginesie dodam, że przeczytałem nareszcie książę, którą mi podarowałeś „Kulisy polskiej demokracji”, trudno się z Wami, autorami, sprzeczać.

Udanego dnia, Bogdan.

Polska-IE: Udostępnij
Zmasowany atak rebel
Kraj się zatrzymuje
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian