Profesor Mirosław Matyja – Matyja Publishing: E-voting

Pomimo niepowodzeń w ostatnich latach, wydaje się być coraz bardziej oczywiste, że przyszłość wszelkich glosowań to właśnie e-voting.


Wybranie numeru i zagłosowanie jednym kliknięciem klawisza ma przewagę nad glosowaniem przy urnie i glosowaniem za pomocą poczty – pomimo ryzyka hackerskiego. Poza tym, w najbliższych latach e-voting powinien stać się jeszcze bardziej bezpieczny.

Głosowanie elektroniczne jest nie do zahamowania, szczególnie pod względem łatwości i transparencji. Podczas gdy ci, którzy uczestniczą w głosowaniu pocztowym, nie mogą sprawdzić, czy ich koperta rzeczywiście dotarła do komisji wyborczej lub referendalnej, w e-votingu istnieje rodzaj „potwierdzenia” – system potwierdza, że „głos” dotarł do adresata.

Głosowanie elektroniczne ma również przewagę pod względem jakości procesu głosowania. W ten sposób system online zapobiega nieważnym głosom z powodu błędów formalnych, co jest szczególnie istotne w przypadku skomplikowanych szablonów głosowań. Nie wspominam tu już o liczeniu głosów – w ten sposób można zaoszczędzić pracę całych sztabów ludzi.
E-voting, stosowany już w niektórych państwach (Estonia, Japonia) i testowany w innych (Szwajcaria), to przyszłość dla e-democracy i dodatkowa zachęta do wprowadzenia narzędzi oddolno-demokratycznych na szczeblu państwowym i lokalnym.

Zdecydowanym argumentem przeciw głosowaniu elektronicznemu są ataki hackerskie. No ale przecież banki tez działają elektronicznie i mimo to funkcjonują.

Profesor Mirosław Matyja – Matyja Publishing

Polska-IE: Udostępnij...
The Weekly Digest fr
Kumoterstwo to powsz
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish