Profesor Mirosław Matyja: Dwa ważne referenda

28 listopada będą miały miejsce w Szwajcarii dwa kolejne referenda, oczywiście o wadze ogólnospołecznej.

Jedno z glosowań dotyczy inicjatywy na rzecz rozbudowy służby zdrowia w Szwajcarii. Konkretnie chodzi o zwiększenie inwestycji federalnych na kształcenie pracowników w ramach opieki zdrowotnej i wyższe pensje w tym sektorze pracy.
Ma to oczywiście bezpośredni związek z trwającym od prawie dwóch lat kryzysem pandemicznym.

Kolejne referendum jest niemniej ważne i aktualne, również związane bezpośrednio z pandemią koronową.
W marcu br. doszło w szwajcarskim parlamencie do zmiany ustawy covidowej i jej uzupełnienia. Celem zmian była ochrona ludzi, wprowadzenie elektronicznych certyfikatów i contact-tracing oraz dopasowanie pomocy finansowej dla podmiotów najbardziej dotkniętych pandemią, a także uprawomocnienie decyzji o darmowych testach.

Te zmiany zostały zawetowane, natomiast argumenty wetujących tą ustawę zostały postawione jasno: ten akt prawny wchodzi zbyt głęboko i drastycznie w życie obywateli, a marcowe zmiany tejże ustawy były ekstremalne i niepotrzebne. Poza tym, według komitetu wetującego, zmiany w ustawie prowadzą do niepotrzebnego podziału społeczeństwa i jego kontroli.

Ktoś może powie, że te referenda są wagi państwowej. Z tym się zawczasu nie zgodzę. One mają przede wszystkim wagę społeczną, a nie państwową, a to subtelna różnica.
Dlatego to właśnie społeczeństwo podejmuje te decyzje na drodze referendalnej przy urnie. W sumie to normalne, prawda?

Profesor Mirosław Matyja

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
W branży hotelarski
W planie PE na ten t