Profesor Mirosław Matyja: Demokracja bezpośrednia – cel musi uświęcać środki, a nie na odwrót

Co jakiś czas ktoś zgłasza się do mnie z genialnym pomysłem na oprogramowanie, które można by wykorzystać do głosowania elektronicznego w ramach demokracji oddolnej.

Przy czym każdy domorodny programista jest przekonany, ze jego program jest najlepszy. Ja sam jestem zwolennikiem głosowania elektronicznego, ale jednocześnie uważam, że kolejność musi być właściwa. Co to znaczy? Nie możesz przekonać ludzi do demokracji bezpośredniej, jeśli zaoferujesz im wspaniały program informatyczny. To stanowczo za mało.

Chodzi o to, że cel ma uświęcać środki, a nie na odwrót. Starożytni Grecy mieli funkcjonującą demokrację bezpośrednią – bez głosowania elektronicznego. Również w Szwajcarii referenda odbywają się ciągłe jeszcze tradycyjnym sposobem, a wiec przy urnie, albo za pomocą tradycyjnej poczty. W republice helweckiej były już przeprowadzone zaawansowane projekty pilotażowe w ramach e-votingu, które niestety zostały zastopowane. Takie rodzaje software jak np. Ada, OCaml, Rust, Java itp. po prostu nie gwarantowały stuprocentowego bezpieczeństwa – nie mówiąc już o napisaniu pewnego i bezpiecznego kodu (Code).

Rewelacja blockchainowa przestała być w Szwajcarii rewelacją. Weryfikacja prac nad szwajcarskim oprogramowaniem dla e-votingu była dość oryginalna. Kilka lat temu zaproszono ok. 2000 hakerów z całego świata, aby sprawdzili oprogramowanie e-votingowe w tym państwie. Hakerzy nie mieli większych problemów ze złamaniem programów rządowych, skonstruowanych na potrzeby szwajcarskich referendów przez helwecką pocztę.

W Polsce, jak wiadomo, demokracja bezpośrednia (jeszcze) nie funkcjonuje. Więc nie zawracałbym sobie głowy tym, jak mamy głosować – jeśli kiedykolwiek do tego dojdzie – czy przez podniesienie ręki, przy urnie, listownie czy tez telefonem komorkowym. Dlatego proponuję: wszystko po kolei.

Profesor Mirosław Matyja

Polska-IE: Udostępnij
Minister Coveney w W
Garda interweniował
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian