Profesor Mirosław Matyja: Co to jest państwo?

Ostatnio minister zdrowia powiedział: – Jako państwo bierzemy na siebie odpowiedzialność dotyczącą tego, co będzie się działo z osobami zaszczepionymi przeciwko COVID-19.

Poza tym coraz częściej czytamy i słyszymy takie stwierdzenia: „pieniądze państwowe”, „z kasy państwowej”, „ten szpital tymczasowy nie funkcjonuje, ale on jest zbudowany za państwowe pieniądze”, „ile państwo płaci rodzinom” itp.

Należałoby postawić pytanie: cóż to takiego to państwo i skąd się biorą państwowe pieniądze?

Z definicji wiemy, że państwo jest strukturą, która ma na celu ochronę porządku prawnego, której organami są zarówno instytucje władcze, jak i obywatele zamieszkujący określone terytorium.

Czyli ta struktura w Polsce posiada własne pieniądze? I ta struktura bierze odpowiedzialność za osoby zaszczepione przeciwko COVID-19?

Tak więc, dobrowolnie zaszczepiony obywatel nie poniesie za siebie odpowiedzialności, lecz zostanie ona przeniesiona na państwo – czyli na kogo?

Rodzi się też pytanie: gdzie się podziewają pieniądze z podatków? Czy są to właśnie te pieniądze państwowe? Do kogo należą te pieniądze? Do „państwa” czy do obywateli, którzy podobno wchodzą w skład państwa?

Sprawa się jeszcze bardziej komplikuje, jak czytamy albo słyszymy o „rządowych pieniądzach” Czy są to też państwowe pieniądze czy jakieś inne?

Wszystko to trochę skomplikowane, ale ta struktura mająca na celu ochronę porządku publicznego (państwo) chyba wie co robi i na co wydaje państwowe (a może rządowe) pieniądze.

Profesor Mirosław Matyja – Matyja Publishing

Polska-IE: Udostępnij
Partner ponownie bę
Łukasz Tygerski: Li
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian