Profesor Matyja – dołącza do portalu Polska-IE

Niezwykle przyjemnie jest nam poinformować Państwa, że właśnie rozpoczęliśmy współpracę z profesorem Mirosławem Matyją, który cyklicznie pojawiać się będzie u nas ze swoimi publikacjami. Mamy nadzieję, iż felietony, artykuły i opinie profesora Matyi, będą dla czytelników ciekawą odskocznią od spraw bieżących.

Oto kilka podstawowych informacji.

Mirosław Matyja – politolog, ekonomista i historyk. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Uniwersytetu w Bazylei. Doktorat w dziedzinie nauk ekonomicznych na Université de Fribourg w Szwajcarii w 1998 r., w dziedzinie nauk humanistycznych na Polskim Uniwersytecie Na Obczyźnie PUNO w Londynie w 2012 roku, oraz w dziedzinie nauk społecznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w 2016 roku. Mirosław Matyja jest profesorem na Polish University Abroad w Londynie, gdzie kieruje Zakładem Kultury Politycznej i Badań nad Demokracją. Autor i współautor 15 monografii i ponad 200 artykułów naukowych i popularno-naukowych w języku polskim, niemieckim i angielskim.

Autor książek:  “Szwajcarska demokracja szansą dla Polski” (2018), Polska semidemokracja. Dylematy oddolnej demokracji w III RP (2019) oraz Utopia or Chance. Direct Democracy in Switzerland, Poland, and in Other Countries (2019).

Mirosław Matyja jest zwolennikiem wprowadzenia w Polsce komplementarnego systemu politycznego, opartego na instrumentach demokracji oddolnej na wzór szwajcarski..

Mieszka i pracuje w Szwajcarii, żonaty, ma dwóch bliźniaczych synów.

Polska-IE

Informacja dla zainteresowanych publikacjami profesora Mirosława Matyi.

Informacje o książce „Polska semidemokracja”

NAJWAZNIEJSZA KSIAZKA O NASZYM KRAJU W 2019 R.

Mirosław Matyja: «Polska semidemokracja. Dylematy oddolnej demokracji w III Rzeczpospolitej»

Krytyki sposobu rządzenia w Polsce nie brakuje! Mało kto podaje jednak receptę na sprawniejsze, lepsze i skuteczne funkcjonowanie polskiego systemu polityczno-decyzyjnego.

Profesor Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie PUNO w Londynie, Mirosław Matyja w swojej najnowszej publikacji «nazywa rzeczy po imieniu», podając konkretne przykłady nieudolności funkcjonowania państwa polskiego. Autor przedstawia jednocześnie pragmatyczne sposoby uzdrowienia chorego systemu politycznego w Polsce, a to dzięki wprowadzeniu wybranych instrumentów demokracji oddolnej na wzór szwajcarski: referendum, inicjatywy obywatelskiej i weta obywatelskiego.

Z przedmowy:

„Szok i niedowierzanie. Taka była moja spontaniczna reakcja po przeczytaniu tej książki. Pierwsza jej część uświadamia w prostych słowach w jakim kraju żyjemy. Chociaż to akurat każdy z nas wie, autor jednak koncentruje się na sprawie dotyczącej „fikcji literackiej” jaką jest polska niby-demokracja. W tej części, w prostych słowach czytelnik dowiaduje się dlaczego jest jak jest. Przyswojenie sobie tych treści jest niezwykle ważne, żeby w pełni zrozumieć to, co nastąpi później. Później bowiem autor odpowiada na pytanie najważniejsze dla wszystkich Polaków – czy może być lepiej? I tutaj znowu szok i niedowierzanie. Może być! Mało tego, jest to niezwykle proste do osiągnięcia! Temu właśnie poświęcona jest kolejna część książki.”

Książkę warto przeczytać! Choćby dlatego, aby uzmysłowić sobie, że może być w Polsce lepiej…i tak niewiele do tego potrzeba.

Link do książki: matyja.edu.pl

Link do wydawnictwa: https://www.wgp.com.pl/


Informacje o książce „Utopia or Chance. Direct Democracy in Switzerland, Poland, and Other Countries”

“Utopia or Chance. Direct Democracy in Switzerland, Poland, and Other Countries” – zapowiedź książki prof. Matyi

Najnowsza książka prof. Mirosława Matyi pt. “Utopia or Chance. Direct Democracy in Switzerland, Poland, and Other Countries” to monografia na temat dysfunkcjonalności polskiej demokracji i realnych możliwościach wprowadzenia do procesu polityczno-decyzyjnego w Polsce instrumentów oddolno-demokratycznych: referendum, inicjatywy obywatelskiej oraz weta obywatelskiego.

W pierwszej części książki autor opisuje szczegółowo funkcjonowanie szwajcarskiego systemu politycznego, opartego jak wiadomo na demokracji oddolnej, czyli tej najbardziej zbliżonej obywatelom. Mirosław Matyja podaje również przykłady stosowania instrumentów oddolno-demokratycznych w państwach, które stosują na co dzień demokrację parlamentarną, niemniej jednak “wspomagają” proces decyzyjny narzędziami typowymi dla demokracji bezpośredniej, a więc w pierwszym rzędzie referendum. Mowa tu o Austrii, Holandii i Słowenii.

W drugiej części książki autor podjął trudne wyzwanie, opisując precyzyjnie możliwości wprowadzenia instrumentów demokracji bezpośredniej w naszym państwie. W tej części opisane zostały propozycje zmian Konstytucji RP, które są niezbędne dla umożliwienia obywatelom/suwerenowi współdecydowania w ważnych dla nich sprawach.

Mirosław Matyja, autor książki “Polska semidemokracja…”, zwraca się tym razem do angielskojęzycznych czytelników.

Od momentu publikacji monografii 8 marca 2019 r., książka ta ukazała się w księgarniach w co najmniej 10 krajach – od USA poprzez Finlandię, Indie – po Australię.

Co ciekawe albo symptomatyczne, jak na razie monografia ta nie jest dostępna w żadnej polskiej księgarni. Znana w Polsce reguła powtarza się: o nas bez nas.

Today’s modern representative democracy, based on the rule of people’s vote, is facing various challenges leading to conclusion about a crisis of the state. In various countries, citizens and politicians are looking for new solutions for operating of the political and decision-making system. Switzerland is a rare example of the country with tools regarding direct democracy: referendum, people’s initiative, people’s veto. Swiss citizens are very sovereign and have more political power than people living in a representative democracies.

Author describes Swiss model of democracy as the best opportunity and chance for development of democracies in other countries. It is the first ever book about this matter – it’s really worth to read!

Pozycję tę można nabyć m. in. pod linkiem:

https://www.kobo.com/gr/en/ebook/utopia-or-chance

Znajdź nas:

Irlandczycy przeciwn
May zapowiada rezygn
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn