Prof. Andrzej Zybertowicz, Tomasz Rzymkowski, Piotr Falkowski, Sławomir Budzik – Poranek WNET – 13 maja 2019 r.

Poranka WNET można słuchać od 7:07 do 9:00 (wtorek i piątek) / 10:00 (poniedziałek, środa, czwartek) na: www.wnet.fm, 87.8 FM w Warszawie i 95.2 FM w Krakowie. Zaprasza Krzysztof Skowroński.

Goście Poranka WNET:

dr hab. Andrzej Zybertowicz – socjolog, doradca prezydenta Andrzeja Dudy;

Tomasz Rzymkowski – poseł Kukiz’15;

Piotr Falkowski – redaktor „Naszego Dziennika”;

Sławomir Budzik – Polak mieszkający w USA, dziennikarz Radia WNWI 1080 am;

Zbigniew Dąbrowski – redaktor Radia WNET, prowadzący program „Republica Latina”;

Bogdanem Feręcem – szef portalu Polska-IE.com;

Rajmund Klonowski – redaktor „Studia WILNA” w Radiu WNET.


Prowadzący: Krzysztof Skowroński

Współprowadzący: Tomasz Wybranowski, Tomasz Szustek

Wydawca: Jaśmina Nowak

Realizator: Paweł Chodyna

Część pierwsza:

Tomasz Rzymkowski / Fot. Konrad Tomaszewski, Radio WNET

Sławomir Budzik opowiada o amerykańskich ustawach aborcyjnych, które politycy Partii Demokratycznej pragną wdrożyć do kodeksów prawa stanowego, a także mówi, jak media w USA zaprezentowały warszawski Marsz STOP 447. Niestety w Stanach Zjednoczonych nie ma zbytniego zainteresowania naszymi obawami wobec ustawy 447 (JUST).

Tomasz Rzymkowski o Marszu STOP 447, który odbył się w ostatnią sobotę. Pochód rozpoczął się spod Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i następnie ruszył pod budynek ambasady USA. Według Stowarzyszenia Marsz Niepodległości na wydarzeniu zebrało się 20 tys. osób. Rzymkowski mówi także o projekcie ustawy anty-447, którą klub parlamentarny Kukiz’15 złożył już w Sejmie: „Nasz klub podchodzi do tego tematu bardzo poważnie”. Deputowany zaznacza, że ich ustawa zagwarantowałaby naszemu krajowi stały mechanizm prawny, dzięki któremu nikt nie będzie mógł chcieć zagrabić bezspadkowego mienia. Ponadto gość Poranka WNET ocenia najnowszy film Tomasza Sekielskiego „Tylko nie mów nikomu”, który przedstawia problem pedofilii w Kościele katolickim.

Część druga:

Prof. Andrzej Zybertowicz / Fot. Konrad Tomaszewski, Radio WNET

Krótki przegląd prasy Alexa Sławińskiego oraz jego wywiad z Jadwigą Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

Przegląd prasy o godzinie 8:00 autorstwa Zbigniewa Dąbrowskiego Krzysztofa Skowrońskiego.

Dr hab. Andrzej Zybertowicz o nieprzyznaniu mu tytułu profesora zwyczajnego przez Komisję do Spraw Stopni i Tytułów Naukowych. Dwóch recenzentów wypowiedziało się negatywnie o jego dorobku. Co ciekawe profesorzy, którzy go recenzowali nie są związani z dziedziną, jaką on reprezentuje. Decyzja Komisji wzbudziła sprzeczne reakcje przedstawicieli środowiska naukowego. Wielu sądzi, iż nieprzyznanie tego tytułu wiąże się z poglądami i wypowiedziami dr Zybertowicza. Ponadto nasz gość mówi o wystąpieniu Donalda Tuska i Leszka Jażdżewskiego 1 maja na Uniwersytecie Warszawskim. Redaktorowi naczelnemu „Liberté!” według socjologa nie powinno się udostępniać mównicy, gdyż nie ma on takiej rangi publicznej, aby móc występować na uniwersyteckiej katedrze. Krytykuje go przy tym za porównanie swych przeciwników politycznych do „świń”.

Część trzecia:

Jadwiga Emilewicz / Fot. Radio WNET

Część wywiadu z Jadwigą Emilewicz, która na Wyspach przyjechała wraz z polskimi przedsiębiorcami, aby zachęcać Polonię oraz Brytyjczyków do współpracy z naszym krajem. Ponadto namawiała Polaków, który pojechali do Wielkiej Brytanii za chlebem, do powrotu do kraju.

Informacja o śmierci polskiego paralotniarza w Wielkiej Brytanii. W górach Wicklow doszło do tragicznego w skutkach wypadku, w którym zginął polski paralotniarz Rafał Sikora. Ekipa ratownicza odnalazła ciało Polaka na polu w okolicach Ballinacor Estate w hrabstwie Wicklow, a więcej informacji o tej sprawie w Poranku WNET, który poprowadzą Tomasz Wybranowski i Tomasz Szustek. O wypadku mówi również Bogdan Feręc.

Część czwarta:

Przegląd prasy o godzinie 9:00 autorstwa Krzysztofa Skowrońskiego.

Piotr Falkowski opowiada o wizycie amerykańskiego urzędnika w Polsce w kontekście ustawy 447. Dziennikarz dziwi się, że kwota, która jest przytaczana wynosi aż tyle. Uznaje, że orężem do walki z ustawą 447 nie powinny być manifestacje, ale odpowiednia kontrustawa oraz dyplomacja ze stroną amerykańską. Uważa, że na tak delikatnej płaszczyźnie manifestacje mogą utrudnić kontakt z Amerykanami i na dodatek popsuć nasz wizerunek.

Część piąta:

Rajmund Klonowski / Fot. Radio WNET

Część Studia Bejrut w Radiu WNET.

Rajmund Klonowski opowiada o pierwszej turze wyborów prezydenckich na Litwie. Wzięło w nich udział 56,5 proc. uprawnionych do głosowania. Głosowanie zakończyło się o 20:00 czasu litewskiego (19:00 w Polsce). Po obliczeniu 70 procent głosów wielkim zwycięzcą jest niezależny kandydat, były główny doradca prezesa banku SEB, ekonomista Gitanas Nauseda. Zdobył 31 procent głosów. Na drugiej pozycji uplasowała się Ingrida Szimonyte kandydatka konserwatywnego Związku Ojczyzny-Litewskich Chrześcijańskich Demokratów (TS-LKD), na którą oddało głosy 25 proc. uczestników głosowania. Urzędujący premier uzyskał trzeci wynik – 23 proc.

Część reportażu Henryka Dedo i Magdaleny Balcerak pt. „Tej najlepszej jeszcze nie napisałam”.

Posłuchaj całego Poranka WNET!


Podziel się:

Poseł chce karania
GRUPA PRODUKUJĄCA "
Translate »
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn