Proces likwidacji PUP rozpoczęty

Rząd zaplanował stopniowe wychodzenie z Pandemic Unemployment Payment, co właśnie się rozpoczęło.

W tym tygodniu płatności z tytułu PUP obniżane są o 50 €, a część osób przebywająca na płatnościach z tytułu pandemii, co wynika z niezawinionej przez siebie utraty zatrudnienia, przeniesiona zostanie do systemu zasiłków dla osób poszukujących pracy.

Decyzja o obniżce subsydiowania płac i obniżki zasiłków, mocno krytykowana jest przez opozycję parlamentarną, która podkreśla, że pandemia wcale się nie skończyła, a pokazują to ostatnie dane z HSE.

Jak podkreślają partie zasiadające poza ławami rządowymi, wskaźnik znacznie przekraczający 1000 zakażeń dziennych i wahający się od 1400 do 1900, nie daje podstaw, by twierdzić, że pandemia jest w odwrocie. Wskazano również, że problemy zaczynają występować na innych polach, bo już 14 000 uczniów, uznanych zostało za bliskie kontakty i odesłanych do domów. Jakby tego było mało, podaje się przykład Izraela, czyli państwa, z największą ilością wyszczepień, a tam właśnie, ilość zakażeń wzrósł do ponad 9300 przypadków dziennie. Opozycja uznała, że jest to sygnał ostrzegawczy dla gabinetu, który nie powinien obniżać zasiłków, bo nie wiadomo, jak sytuacja rozwinie się w Irlandii.

Rząd poinformował, że będzie teraz kroczył zgodnie z wyznaczonym planem, czyli stopniowo, ale obniżać będzie zasiłki, a te kosztowały już Skarb Państwa ponad 8,6 mld €, natomiast pandemicznych bezrobotnych, przesuwać do systemu poszukujących pracy, więc otrzymujących maksymalne wsparcie w wysokości 203 € tygodniowo.

Bogdan Feręc

Źr: The Liberal

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Czy Fianna Fáil zmi
Projekt ustawy zakaz