Próba wyjazdu zagranicę skończy się wysoką karą

W poniedziałek 1 lutego zacznie obowiązywać przepis, a na jego podstawie, osoba, która podejmie próbę wyjazdu poza granice Irlandii, bez istotnego powodu, ukarana zostanie mandatem w wysokości 500 €.

Przepisy, jakie zapowiedziane zostały przez rząd, zostały już podpisane przez odpowiednich ministrów, w tym zdrowia i sprawiedliwości, a obecnie, trwają przygotowania do wdrożenia przepisu. Jak informuje rząd, dokumenty i akty wykonawcze przesłane zostały już Gardzie oraz służbom granicznym, które wykonywać będą postanowienia gabinetu.

To pierwszy z zapowiedzianych środków, jakie zamierza wprowadzić rząd w kwestii podróży zagranicznych, powiedział minister zdrowia Stephen Donnelly, a kolejne, pojawią się po zakończeniu procesu legislacyjnego.

Co ważne, już osoba podróżująca na lotnisko, a przyłapana na tym „procederze”, spotka się z karą grzywny w wysokości 500 €, natomiast funkcjonariusze An Garda Síochána, będą mogli też sporządzić wniosek do sądu, o ukaranie przestępcy, który wbrew prawu i nakazom władz kraju, porzucić chciał domowe pielesze i wylegiwać się na słonecznych plażach Costa Del Sol.

Mandat w wysokości 500 € otrzymają także osoby, które z premedytacją lub nie, bo przepisy tego ściśle nie regulują, przekraczać będą wyznaczony obrys miejsca zamieszkania, zamykający się okręgiem 5 kilometrów. Policja może pięciokilometrowego uciekiniera zatrzymać, przepytać na okoliczność oddalenia, a o ile uzna, że jego wyprawa, nie jest istotna, uznać za personę non grata w danym miejscu i wymierzyć karę chłosty finansowej.

Rzecznik ministra zdrowia dodał, że w resortach, trwają prace nad przygotowaniem innych przepisów, w tym o nakazowej kwarantannie po przybyciu do Irlandii, a mają zakończyć się w najbliższych dniach, więc też wejdą w życie niebawem.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie/The Irish Times

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Taoiseach nie pokona
Szczepić, czy nie s
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian