Priorytety nowego premiera a skład rządu

Najnowszy premier irlandzkiego rządu Micheál Martin wydał z siebie zapowiedzi, co też jemu i jego gabinetowi, przyświecać będzie podczas pracy na rzecz kraju.

Premier Martin powiedział, aby nie było wątpliwości, bo przecież takich działań można nie zauważyć, iż pracować będzie zgodnie z potrzebą chwili i zrealizuje ambitny program nakreślony przez umowę koalicyjną. Gdybym był bardziej złośliwy, mógłbym powiedzieć, że działanie w zgodzie z potrzebą chwili, to jednak brak programu, ale w pierwszym dniu urzędowania nowego szefa gabinetu, będę łagodny w ocenie.

Premier powiedział również, że kraj stanął w obliczu poważnego kryzysu i tu z mojej strony słowa pochwały, bo jest pierwszym irlandzkim politykiem od wielu miesięcy, który w ogóle mówi o kryzysie, a i dodał, iż Irlandia, „stanęła w obliczu najszybciej zmieniającej się recesji, jaka kiedykolwiek uderzyła w nasz kraj”. To natomiast wskazuje, że pewne rzeczy były przed nami zatajane, czyli gabinet Leo Varadkara, skrzętnie ukrywał prawdę o sytuacji gospodarczej.

Martin mówił dużo o koronawirusie, a ostrzegał, że „walka z nim nie została jeszcze zakończona” i zapowiedział, że koalicja, przygotowuje się na kolejną falę zachorowań i o ile taka nadejdzie, kraj będzie wiedział, jak sobie z tym radzić. Premier Martin dodał również:

– Nasz kraj wielokrotnie pokazał, że możemy sprostać najtrudniejszym wyzwaniom – i zrobimy to ponownie.

Niestety już wczoraj swoimi pierwszymi decyzjami, taoiseach Micheál Martin wywołał pożar, ale na szczęście tylko w szeregach swojej partii, bo część członków ugrupowania, niezadowolona była z decyzji personalnych. Chodzi o to, że ktoś miał zostać ministrem, a nie został, ktoś miał dostać jakieś stanowisko, a tegoż pominięto, więc problem poważny, bo stołków brakło, a ludzi do „zaszczytów” bez liku.

Premier przedstawił też skład gabinetu i ministrem budownictwa mianował Darragha O’Briena. Ministrem zdrowia zostanie Stephen Donnelly i są to dwa najważniejsze resorty w rządzie, bo najwięcej kłopotów sprawia kolejnym ekipom sprawne zarządzanie tymi sektorami gospodarki. Idąc dalej, dowiemy się, że ministrem rolnictwa został Barry Cowen, a ministrem wydatków publicznych Michael McGrath. Ministrem edukacji została mało znana polityk Norma Foley.

Ciekawa sprawa będzie z odchodzącym ministrem zdrowia Harrisem i chociaż miał on piastować swój urząd wespół z kimś z Fianna Fáil, tak się nie stanie, bo Simon Harris będzie w rządzie, ale zajmie się szkolnictwem wyższym, innowacjami i badaniami.

Wicepremier i jednocześnie minister przedsiębiorczości, handlu oraz zatrudnienia Leo Varadkara i jego obecny nadzorca Micheál Martin zaskoczyli kolejną nominacji, a dotychczasowa minister ds. europejskich Helen McEntee, zajmie się teraz sprawiedliwością, zastępując Charliego Flanagana. Minister Paschal Donohoe pozostaje szefem finansów, a minister Heather Humphreys stanie się ministrem ochrony socjalnej i spraw wiejskich.

Szef Zielonych Eamon Ryan doczekał się objęcia resortu klimatycznego i transportu, a jego zastępczyni w partii, Catherine Martin będzie ministrem ds. komunikacji i kultury. Roderic O’Gorman, również z Green Party, ministrem ds. dzieci.

Nowe ministerialne stanowisko wywołało kolejną falę niezadowolenia wewnątrz partii Fianna Fáil, bo superministrem ds. użytkowania gruntów i różnorodności biologicznej została senator Pippa Hackett, której dokonania znane były do tej pory raczej niewielkiemu kręgowi osób.

Posłanka z Galway, co szczególnie cieszy redakcję, objęła urząd wiceministra w Departamencie Transportu, więc może choćby w Galway coś się pod tym względem zmieni, a minister Hildegarde Naughten, uda się rozwiązać problemy ruchu drogowego stolicy zachodniego wybrzeża.

Na zakończenie można powiedzieć, iż rząd będzie miał trudne zadanie do wykonania, gdyż będzie musiał radzić sobie z wieloma wyzwaniami, ale niezależnie od naszych sympatii politycznych, wyrazić trzeba pogląd, że uda się opanować sytuację i wyprowadzić kraj na prostą.

Gratulujemy nowemu premierowi wyboru na stanowisko szefa gabinetu, gratulujemy ministrom i wiceministrom, a jednocześnie życzymy wielu sukcesów, bo sukces rządu, potrzebny jest i gospodarce, jak i mieszkańcom Zielonej, miejmy nadzieję, że nie tylko ze względu na kolor trawy, Wyspie.

Bogdan Feręc

Źr.gł/Zdj: Gov.ie/Sunday Independent

Polska-IE: Udostępnij...
Testy pozwalają na
Irlandia odbudowuje
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish